José María ALVAREZ DE EULATE PEÑARANDA : 2:a valperioden 

Politiska grupper 

  • 01-01-1986 / 05-04-1987 : Gruppen Europeiska demokrater - Ledamot
  • 06-04-1987 / 05-07-1987 : Gruppen Europeiska demokrater - Ledamot av presidiet
  • 06-07-1987 / 24-07-1989 : Gruppen Europeiska demokrater - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 01-01-1986 / 05-07-1987 : Coalición Popular (Spanien)
  • 06-07-1987 / 24-07-1989 : Alianza Popular (AP) (Spanien)

Ledamot 

  • 16-01-1986 / 20-01-1987 : Utskottet för regionalpolitik och regional planering
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen för förbindelserna med länderna i norra Europa och Nordiska rådet
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Östeuropa - grupp 2
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för regionalpolitik och regional planering

Suppleant 

  • 18-02-1986 / 20-01-1987 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik