Aline ARCHIMBAUD : 3:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 06-07-1992 / 18-07-1994 : Gruppen De gröna i Europaparlamentet - Ledamot

Nationella partier 

  • 06-07-1992 / 18-07-1994 : Les Verts-Europe-Ecologie (Frankrike)

Ledamot 

  • 10-07-1992 / 18-07-1994 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
  • 18-09-1992 / 16-09-1993 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska ekonomiska gemenskapen (AVS-EEG)
  • 17-09-1993 / 18-07-1994 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska ekonomiska gemenskapen (AVS-EEG)