José APOLINÁRIO : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 14-11-1995 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot
  • 15-11-1995 / 03-02-1997 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot av presidiet
  • 04-02-1997 / 02-10-1998 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Vice ordförande

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 02-10-1998 : Partido Socialista (Portugal)

Kvestor 

  • 15-11-1995 / 13-01-1997 : Europaparlamentet
  • 15-11-1995 / 13-01-1997 : Europaparlamentets presidium

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska Maghrebunionen
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Aseans medlemsländer, länderna i Sydostasien och Sydkorea
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska maghrebunionen
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Aseans medlemsländer, länderna i Sydostasien och Sydkorea
  • 15-11-1995 / 13-01-1997 : Kvestorer
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska Maghrebunionen
  • 16-01-1997 / 02-10-1998 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 16-01-1997 / 02-10-1998 : Fiskeriutskottet
  • 14-10-1997 / 02-10-1998 : Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska Maghrebunionen

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för jordbruk och landsbygdens utveckling
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Fiskeriutskottet
  • 16-01-1997 / 02-10-1998 : Utskottet för jordbruk och landsbygdens utveckling