Javier AREITIO TOLEDO : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partido Popular (Spanien)

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Tillfälliga utskottet för sysselsättning
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Budgetutskottet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för transport och turism