Blaise ALDO : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Europeiska demokratiska alliansen - Ledamot
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Gruppen Union för Europa - Ledamot

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Rassemblement pour la République (Frankrike)

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för utveckling och samarbete
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Ungern
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Ungern
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 13-05-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för utveckling och samarbete
  • 15-09-1997 / 01-10-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för regionalpolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för regionalpolitik