Amedeo AMADEO : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Grupplösa

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Alleanza nazionale (Italien)

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för framställningar
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Cypern
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Centralasien och Mongoliet
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Cypern
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Centralasien och Mongoliet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för framställningar
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för transport och turism
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för transport och turism