Birgitta AHLQVIST : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 01-01-1995 / 08-10-1995 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot
  • 09-10-1995 / 04-10-1998 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot

Nationella partier 

  • 01-01-1995 / 08-10-1995 : Socialdemokraterna (Sverige)
  • 09-10-1995 / 04-10-1998 : Socialdemokratiska arbetarepartiet (Sverige)

Vice ordförande 

  • 16-01-1997 / 04-10-1998 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning och media

Ledamot 

  • 18-01-1995 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Ryssland
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning och media
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Utskottet för kvinnors rättigheter
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Ryssland
  • 16-01-1997 / 04-10-1998 : Utskottet för kvinnors rättigheter

Suppleant 

  • 19-01-1995 / 27-10-1995 : Utskottet för socialfrågor och sysselsättning
  • 16-11-1995 / 15-01-1997 : Utskottet för rättsliga frågor och medborgarrätt
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Ryssland
  • 16-01-1997 / 04-10-1998 : Utskottet för regionalpolitik
  • 14-10-1997 / 30-11-1997 : Delegationen för förbindelserna med Ryssland
  • 01-12-1997 / 04-10-1998 : Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ryssland