Corrado AUGIAS : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Europeiska socialdemokratiska partiets grupp - Ledamot

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 31-12-1998 : Partito democratico della sinistra (Italien)
  • 01-01-1999 / 19-07-1999 : Democratici di Sinistra (Italien)

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning och media
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för framställningar
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Israel
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Israel
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Israel
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning och media
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för framställningar
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med Israel
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med Israel

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för regionalpolitik
  • 16-01-1997 / 17-07-1997 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
  • 17-07-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter och inrikesfrågor