Claudio AZZOLINI : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Forza Europa - Ledamot
  • 05-07-1995 / 23-10-1996 : Gruppen Union för Europa - Ledamot
  • 24-10-1996 / 09-12-1996 : Gruppen Union för Europa - Vice ordförande
  • 10-12-1996 / 14-06-1998 : Gruppen Union för Europa - Ordförande
  • 15-06-1998 / 19-07-1999 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Italien)

Vice ordförande 

  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Malta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Malta

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för regionalpolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för regionalpolitik

Suppleant 

  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för kultur, ungdomsfrågor, utbildning och media
  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för arbetsordningen, valprövning och ledamöters immunitet
  • 16-01-1997 / 08-06-1998 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
  • 11-09-1998 / 19-07-1999 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor