Stelios ARGYROS : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 28-11-1994 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot
  • 29-11-1994 / 19-01-1997 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot av presidiet
  • 20-01-1997 / 19-07-1999 : Europeiska folkpartiets grupp (Kristdemokratiska gruppen) - Ledamot

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Nea Dimokratia (Grekland)

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 19-07-1995 : Tillfälliga utskottet för sysselsättning
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för forskning, teknologisk utveckling och energi
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för forskning, teknologisk utveckling och energi

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska sammanslutningen för regionalt samarbete (SAARC)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Tjeckien
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska sammanslutningen för regionalt samarbete (SAARC)
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska sammanslutningen för regionalt samarbete (SAARC)