Gaetano ARFE' : 1:a valperioden 

Politiska grupper 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Socialistgruppen - Ledamot

Nationella partier 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Partito socialista italiano (Italien)

Ledamot 

  • 19-07-1979 / 23-07-1984 : Utskottet för ungdomsfrågor, kultur, utbildning, information och sport
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegationen till det blandade utskottet Europaparlamentet-Portugals parlament