Sök

Assistenter

Typ

ledamöter

A P Steuerberatungsgesellschaft mbH Betalningsombud Martina MICHELS Helmut SCHOLZ Gabriele ZIMMER
A QUO S. COOP. MAD Betalningsombud Marina ALBIOL GUZMÁN Javier COUSO PERMUY
Zine Dajana ABASS ALI Ackrediterade assistenter Janusz KORWIN-MIKKE
ABBAS AND CO Betalningsombud Amjad BASHIR
ABCD CONSULTANTS Betalningsombud Emmanuel MAUREL Gilles PARGNEAUX
Mohammed ABDULLAH Tjänsteleverantörer Sajjad KARIM
Stephanie ABELA Lokala assistenter Alfred SANT
Tim Alexander ABITZSCH Lokala assistenter Gesine MEISSNER
Andrea ABONDIO Lokala assistenter Marco ZANNI
Marta ABOUD BELLAS Ackrediterade assistenter Tania GONZÁLEZ PEÑAS
Christoph ABT Ackrediterade assistenter Karl-Heinz FLORENZ
Ciro ACCETTA Lokala assistenter Andrea COZZOLINO
ACCORD Biuro Rachunkowe Sp. z o.o. Betalningsombud Zdzisław KRASNODĘBSKI
ACCOUNTANTSKANTOOR G. WOUTERS EN CO Betalningsombud Lieve WIERINCK
ACCOUNTOR TURKU/PARGAS ex-PRETAX Betalningsombud Nils TORVALDS
Susanne ACKERMANN Lokala assistenter Christian EHLER
Ioana Catalina ACONSTANTINESEI Ackrediterade assistenter Mihai ŢURCANU
AD OMNIA Tjänsteleverantörer Iveta GRIGULE
Biborka ADAM Ackrediterade assistenter Ádám KÓSA
ADAMEC AUDIT S.R.O. Betalningsombud Miroslav POCHE Stanislav POLČÁK Michaela ŠOJDROVÁ Pavel SVOBODA Tomáš ZDECHOVSKÝ
Christopher ADAMS Lokala assistenter (gruppering) Nigel FARAGE Raymond FINCH
Patrick Antony ADAMS Ackrediterade assistenter Syed KAMALL
Anna Dorota ADAMSKA - PELESZ Lokala assistenter Urszula KRUPA
Despoina ADAVALOGLOU Lokala assistenter Sotirios ZARIANOPOULOS
Matteo ADDUCI Ackrediterade assistenter Brando BENIFEI
ADIE TECHNICS Tjänsteleverantörer Jean-Paul DENANOT
Marjana Adomeit Lokala assistenter Jens GIESEKE
ADP-AUDIT, DANE, PORADENSTVO, S.R.O. Betalningsombud Eduard KUKAN Ivan ŠTEFANEC
ADV. CARSTEN KISTEIN APS Betalningsombud Margrete AUKEN
Kristina AERLIC Praktikanter Dubravka ŠUICA
Ana Cristina AFONSO LEITAO Ackrediterade assistenter Ana GOMES
Ameyovi AGBEMAVOR Ackrediterade assistenter Maurice PONGA
AGENZIA DI STAMPA ITALPRESS SRL Tjänsteleverantörer Michela GIUFFRIDA
Karl AGIUS Ackrediterade assistenter Therese COMODINI CACHIA
AGL WIRTSCHAFTSTREUHAND UND STEUERBERATUNG Betalningsombud Karoline GRASWANDER-HAINZ Karin KADENBACH Evelyn REGNER Josef WEIDENHOLZER
AGL WIRTSCHAFTSTREUHAND UND STEUERBERATUNG Betalningsombud (gruppering) Eugen FREUND Karoline GRASWANDER-HAINZ Karin KADENBACH Evelyn REGNER Josef WEIDENHOLZER
Matteo AGNOLETTO Lokala assistenter Renata BRIANO
AGRAR EUROPA kft. Tjänsteleverantörer György HÖLVÉNYI
Amanda AHALL Ackrediterade assistenter Malin BJÖRK
Soma AHMAD Praktikanter Josef WEIDENHOLZER
Yumgyul AHMEDOVA Lokala assistenter Filiz HYUSMENOVA
AI COMSYS SRL Tjänsteleverantörer Doru-Claudian FRUNZULICĂ
AITNET - Tomasz Bystrowski Tjänsteleverantörer Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN
Ilham AL MAJDOUB Praktikanter Louis MICHEL
Giovanni ALBANI Betalningsombud Damiano ZOFFOLI
Sarah Maria ALBER Ackrediterade assistenter Ingeborg GRÄSSLE
Pilar ALBERT SANCHEZ Ackrediterade assistenter Pablo ZALBA BIDEGAIN
Evelien ALBLAS Ackrediterade assistenter Cora van NIEUWENHUIZEN
Jelena ALEKSIC Lokala assistenter Ivo VAJGL
Nevena ALEKSIEVA Lokala assistenter Sergei STANISHEV
Egidijus ALEKSONIS Lokala assistenter Laima Liucija ANDRIKIENĖ
Miglė Alenčikaitė Praktikanter Antanas GUOGA
Loredana-Gabriela Alexandru Ackrediterade assistenter Sorin MOISĂ
Ruxandra-Alina ALEXE Lokala assistenter Daciana Octavia SÂRBU
Anel ALJICEVIC Praktikanter Jasenko SELIMOVIC
Zooula ALKIVIADI Lokala assistenter Demetris PAPADAKIS
All Profit Business & Co s.c. Betalningsombud Danuta JAZŁOWIECKA
ALLENDORF MEDIA Tjänsteleverantörer Herbert REUL
Julie Anne ALLISON Lokala assistenter Derek VAUGHAN
ALLROUND SERVICE GmbH Betalningsombud Udo VOIGT
Par Rikard ALLVIN Lokala assistenter Max ANDERSSON
Lajos ALMASI Lokala assistenter Krisztina MORVAI
Nagore ALMENA ARBEO Ackrediterade assistenter Pilar del CASTILLO VERA
ALMOND TREE s.r.l. Tjänsteleverantörer Rosa D'AMATO
ALPHA INFO Tjänsteleverantörer Dubravka ŠUICA
Laure ALTEIRAC Ackrediterade assistenter Michèle ALLIOT-MARIE
Marie ALTER Praktikanter Gesine MEISSNER
Nicholas James ALTHAM Ackrediterade assistenter Jacqueline FOSTER
Giancarlo ALTIERI Ackrediterade assistenter (gruppering) Andrea COZZOLINO Roberto GUALTIERI
Jon ALTOLAGIRRE ASKASIBAR Ackrediterade assistenter Josu JUARISTI ABAUNZ
ALTONEO Conseil Betalningsombud Jean ARTHUIS
Magali ALTOUNIAN Ackrediterade assistenter Françoise GROSSETÊTE
Victor Luis ALVAREZ MARTINEZ Lokala assistenter Estefanía TORRES MARTÍNEZ
JOSE ALBERTO ALVES PEREIRA Ackrediterade assistenter (gruppering) Francisco ASSIS Ana GOMES Liliana RODRIGUES Maria João RODRIGUES Manuel dos SANTOS Ricardo SERRÃO SANTOS Pedro SILVA PEREIRA Carlos ZORRINHO
Giuseppe ALVIGGI Praktikanter Andrea COZZOLINO
Antonella ALVISINI Ackrediterade assistenter Paolo DE CASTRO
AM ASPECT OOD Betalningsombud Eva PAUNOVA
Maria Do Rosario Henriques AMADOR Lokala assistenter João PIMENTA LOPES
Hakan AMASYALI Ackrediterade assistenter Filiz HYUSMENOVA
AMATI&GATTEI Studio associato dott.comm Betalningsombud Marco AFFRONTE
Jean Etienne Marie Patrick AMAUDRIC DU CHAFFAUT Ackrediterade assistenter Angélique DELAHAYE
Benedetta AMBROGETTI Lokala assistenter Simona BONAFÈ
AMERICAN CENTER ICS Tjänsteleverantörer Joëlle MÉLIN
Justyna AMKO Ameljan-Kowalska Tjänsteleverantörer Kazimierz Michał UJAZDOWSKI
Filomena AMOR MERINO Lokala assistenter (gruppering) Clara Eugenia AGUILERA GARCÍA Inés AYALA SENDER José BLANCO LÓPEZ Soledad CABEZÓN RUIZ Jonás FERNÁNDEZ Iratxe GARCÍA PÉREZ Eider GARDIAZABAL RUBIAL Enrique GUERRERO SALOM Sergio GUTIÉRREZ PRIETO Ramón JÁUREGUI ATONDO Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Inmaculada RODRÍGUEZ-PIÑERO FERNÁNDEZ Elena VALENCIANO
Aliz-Timea ANDERCO Lokala assistenter Csaba SÓGOR
Florian ANDERHUBER Ackrediterade assistenter Barbara KAPPEL
Michel Vincent ANDERLINI Ackrediterade assistenter Jasenko SELIMOVIC
Henrik Bang ANDERSEN Ackrediterade assistenter Rina Ronja KARI
Jens ANDERSEN Lokala assistenter Margrete AUKEN
Martin ANDERSSON Ackrediterade assistenter Fredrick FEDERLEY
Nikolai ANDERSSON Praktikanter Cecilia WIKSTRÖM
Karen Louise Anderton Lokala assistenter Keith TAYLOR
Armen ANDONIAN Ackrediterade assistenter Nirj DEVA
Guenter ANDRAE Lokala assistenter Peter JAHR
Marton ANDRASSY Ackrediterade assistenter Tamás DEUTSCH
Elsa Andreadou Ackrediterade assistenter Kostas CHRYSOGONOS
Nikolay ANDREEV Ackrediterade assistenter Nikolay BAREKOV
Nikolay ANDREEV Lokala assistenter Mariya GABRIEL
Elka Andreeva Lokala assistenter Nikolay BAREKOV
Magdalina ANDREEVA Ackrediterade assistenter Nikolay BAREKOV
Sabina Andrei Praktikanter Claudia ȚAPARDEL
Francesko ANDREJA Praktikanter Ivan JAKOVČIĆ
Anna ANDREJUVOVA Tjänsteleverantörer Jana ŽITŇANSKÁ
Luis Ignacio ANDREU PALOMARES Lokala assistenter Florent MARCELLESI
Adriana-Roxana ANDRONIC Ackrediterade assistenter Damian DRĂGHICI
Artur ANDRYSIAK Tjänsteleverantörer Jarosław KALINOWSKI
Perrine ANDRZEJEWSKI Ackrediterade assistenter Gilles PARGNEAUX
Anabel ANDUJAR VAZQUEZ Ackrediterade assistenter Francisco José MILLÁN MON
Luca ANGELANTONI Ackrediterade assistenter Lara COMI
Eleftheria ANGELI Praktikanter Dimitrios PAPADIMOULIS
Matteo ANGELI Tjänsteleverantörer Herbert DORFMANN
Martina ANGELINI Ackrediterade assistenter Rosa D'AMATO
MITKO ANGELOV Ackrediterade assistenter Svetoslav Hristov MALINOV
Mariano ANGELUCCI Lokala assistenter Enrico GASBARRA
Daniel ANGER Lokala assistenter Arne LIETZ
Ioan Mircea Anghel Lokala assistenter Emilian PAVEL
Raluca ANGHEL Ackrediterade assistenter Emilian PAVEL
Elena ANGHELINI Lokala assistenter Claudiu Ciprian TĂNĂSESCU
Pieyre Alexandre ANGLADE Ackrediterade assistenter Pavel TELIČKA
Jordi ANGUSTO ZAMBRANO Tjänsteleverantörer Ernest MARAGALL
Carl Joel ANKAR Ackrediterade assistenter Kristina WINBERG
Dario ANNOSCIA Ackrediterade assistenter Alfred SANT
Konstantina ANTHI Ackrediterade assistenter Eva KAILI
ANTHONY RJ WALKER IT SERVICES Tjänsteleverantörer Jill SEYMOUR
Stephanie ANTOINE-JACQUEMARD Ackrediterade assistenter Frank ENGEL
Michela ANTONIOLI Lokala assistenter Massimiliano SALINI
Desislava ANTONOVA Lokala assistenter Svetoslav Hristov MALINOV
Marina ANTONOVA Ackrediterade assistenter Andrey NOVAKOV
Russell Thomas ANTRAM Lokala assistenter Seb DANCE
Saara ANTTINEN Ackrediterade assistenter Liisa JAAKONSAARI
Vytautas ANUZIS Lokala assistenter Valentinas MAZURONIS
Karine AOUADJ Lokala assistenter Marielle de SARNEZ
Javier APARICIO RUBIO Ackrediterade assistenter Beatriz BECERRA BASTERRECHEA
Erik APEL Ackrediterade assistenter Bodil VALERO
Ana Cristina Apolinario Delgado Ackrediterade assistenter António MARINHO E PINTO
Danai APOSTOLIDOU Ackrediterade assistenter Notis MARIAS
APS STEUERBERATER Betalningsombud Sylvia-Yvonne KAUFMANN Jo LEINEN Arne LIETZ Susanne MELIOR
APSIS AUDIT Betalningsombud Marielle de SARNEZ Nathalie GRIESBECK Robert ROCHEFORT
AQUILONIS d.o.o Tjänsteleverantörer Davor ŠKRLEC
Maximilian Marcello Horst ARACENA Ackrediterade assistenter Franz OBERMAYR
Gergely Laszlo ARATO Ackrediterade assistenter Péter NIEDERMÜLLER
Daniel Filipe ARAUJO CASTRO NEVES Ackrediterade assistenter Paulo RANGEL
Aroa ARAUZO PEREZ Lokala assistenter Javi LÓPEZ
ARC RESEARCH7CONSULTANCY Tjänsteleverantörer Therese COMODINI CACHIA
ARCOLYS Tjänsteleverantörer Michèle ALLIOT-MARIE
ARCTICSERVUS Tjänsteleverantörer Eleni THEOCHAROUS
Erika ARENA Praktikanter Caterina CHINNICI
Monica ARENAS Lokala assistenter Louis MICHEL
Maxime ARGENTIN Lokala assistenter Nicolas BAY
Mihaela ARGIROVA Lokala assistenter Andrey KOVATCHEV
Ida Aringer Praktikanter Karin KADENBACH
Cristina Maria ARION Ackrediterade assistenter Cristian Dan PREDA
ARISTON Tjänsteleverantörer Miroslav POCHE
Antonino ARLACCHI Ackrediterade assistenter Ivo VAJGL
Mark ARLESTRAND Ackrediterade assistenter Jasenko SELIMOVIC
Giuseppe ARMANDO Tjänsteleverantörer Alberto CIRIO
Justine ARNAUD Lokala assistenter Michèle RIVASI
Pierre-Yvain ARNAUD Lokala assistenter Guillaume BALAS
Isaac Nathan Esther ARNOUD Ackrediterade assistenter Nadine MORANO
Christian ARON Lokala assistenter Angelika NIEBLER
Miguel Xavier ARTETA ARILLA Lokala assistenter Maite PAGAZAURTUNDÚA RUIZ
ARTS MEDIA Tjänsteleverantörer Raffaele FITTO
Artsylvania Media Srl Tjänsteleverantörer Daniel BUDA
Katarina ARVAIOVA Praktikanter Pál CSÁKY
Cecilia ARVEDI Ackrediterade assistenter Daniela AIUTO
Maria Maijastiina ARVOLA Ackrediterade assistenter Petri SARVAMAA
ASAT CONSULTING (EX TAX ADVISORY & CONSULTING SRL) Betalningsombud Adina-Ioana VĂLEAN
ASD - OIKONOMIKOI SYMVOYLOI Betalningsombud Eva KAILI
Mariano Luis Asenjo Pajares Ackrediterade assistenter Paloma LÓPEZ BERMEJO
Antoaneta ASENOVA Ackrediterade assistenter Filiz HYUSMENOVA
Asenia ASENOVA Lokala assistenter Nikolay BAREKOV
ASHTON KCJ Tjänsteleverantörer Vicky FORD
ASIANAJOTOIMISTO FERENDA OY Betalningsombud Pirkko RUOHONEN-LERNER Hannu TAKKULA
Alise ASKINEZERE Ackrediterade assistenter Catherine STIHLER
ASOCIATIA "ACCELERATORI AI PERFORMANTEI" Tjänsteleverantörer Maria GRAPINI
ASOCIATIA DEMOCRATIE, DIALOG, CIVILIZATIE Tjänsteleverantörer Monica MACOVEI
Andre ASSARSSON Lokala assistenter Gunnar HÖKMARK
ASSOCIATION DES DEPUTES EUROPEENS PCF Betalningsombud Patrick LE HYARIC
ASSOCIATION OF SLOW FOOD CONVIVIA IN BULGARIA Tjänsteleverantörer Momchil NEKOV
ASTRA REFIZ D.O.O. Betalningsombud Tonino PICULA Davor ŠKRLEC
Magdalena Zhivkova Atanasova Lokala assistenter Nikolay BAREKOV
Tsvetelina ATANASOVA Lokala assistenter Georgi PIRINSKI
Georgios ATHANASIADIS Ackrediterade assistenter Theodoros ZAGORAKIS
Stephen Bryan ATKINSON Ackrediterade assistenter James CARVER
Andro ATLAGA Ackrediterade assistenter Ivica TOLIĆ
Dimitrios Atreidis Lokala assistenter Theodoros ZAGORAKIS
Sophie ATTUIL Ackrediterade assistenter Sylvie GUILLAUME
Stefania ATZERI Lokala assistenter Elisabetta GARDINI
Jean-Gabriel AUDEBERT-LAS ROCHAS Ackrediterade assistenter Dominique RIQUET
AUDECA Betalningsombud Guillaume BALAS Isabelle THOMAS
Patrice AUDIBERT Ackrediterade assistenter Frédérique RIES
AUDIT CONSEIL EXPERTISE - Guy Castinel Betalningsombud Renaud MUSELIER
AUDITAX Betalningsombud Vladimír MAŇKA Boris ZALA
AUDITCONSULTING EOOD Betalningsombud Mariya GABRIEL
AUDITRIUSMAD AUDITORIA E CONSULTORIA LDA Betalningsombud Liliana RODRIGUES
Aurelia Serena Auerbacher Ackrediterade assistenter Siegfried MUREŞAN
Claas AUGNER Tjänsteleverantörer Martin SONNEBORN
Elisabeth AUGUSTIN Lokala assistenter Kerstin WESTPHAL
James Frederick AULIFFE Ackrediterade assistenter Richard ASHWORTH
Crawford Roy Martin AUSTIN Ackrediterade assistenter Steven WOOLFE
AUTOTAKSI PSALTIROV ROMAN S.P. Tjänsteleverantörer Romana TOMC
David AVILA Betalningsombud Marisa MATIAS
AVILA Spolka z ograniczona odpowiedzialnosci Betalningsombud Zdzisław KRASNODĘBSKI
Eliat AVIV Praktikanter Franz OBERMAYR
Manuel AVRAMESCU Ackrediterade assistenter Ramona Nicole MĂNESCU
Florin Alin AXIN Lokala assistenter Doru-Claudian FRUNZULICĂ
Lydia AXTMANN Lokala assistenter Beatrix von STORCH
Sophie Alexandra AYLMER Ackrediterade assistenter Keith TAYLOR
Linda AZIZ Ackrediterade assistenter Cecilia WIKSTRÖM
AZUKEN LTD Betalningsombud Ilhan KYUCHYUK
Claire Azzopardi Lokala assistenter Miriam DALLI
Nicholas Azzopardi Lokala assistenter David CASA
Anissa AZZOUG Lokala assistenter Christine REVAULT D'ALLONNES BONNEFOY

En ackrediterad assistent är baserad på någon av Europaparlamentets tre arbetsorter (Bryssel, Luxemburg eller Strasbourg) och har ett anställningsavtal i enlighet med EU-rätten som ingåtts direkt med parlamentet. En lokal assistent är baserad i något av EU:s medlemsländer och har ett civilrättsligt anställningsavtal eller tjänsteleverantörsavtal som ingåtts direkt med ledamoten och som faller under nationell lagstiftning. Därutöver kan ledamöterna även ha praktikanter antingen i Europaparlamentets lokaler eller i medlemsländerna.
För mer information, se under Anställning av personal.