Sök

Assistenter

Typ

ledamöter

A P Steuerberatungsgesellschaft mbH Betalningsombud Martina MICHELS Helmut SCHOLZ Gabriele ZIMMER
A QUO S. COOP. MAD Betalningsombud Marina ALBIOL GUZMÁN Javier COUSO PERMUY
Nille AABY Ackrediterade assistenter (gruppering) Ole CHRISTENSEN Jeppe KOFOD Christel SCHALDEMOSE
Jens Gustav AAGERUP JENSEN Lokala assistenter (gruppering) Ole CHRISTENSEN Jeppe KOFOD Christel SCHALDEMOSE
ABBAS AND CO Betalningsombud Amjad BASHIR
ABCD CONSULTANTS Betalningsombud Gilles PARGNEAUX
Fleur ABELA Ackrediterade assistenter Marlene MIZZI
Alekber ABIL Praktikanter Filiz HYUSMENOVA
Andrea ABONDIO Tjänsteleverantörer Marco ZANNI
Marta ABOUD BELLAS Ackrediterade assistenter Tania GONZÁLEZ PEÑAS
Kaoutar ABOUSMIR Ackrediterade assistenter Sajjad KARIM
Jose Ruben ABREU DE CASTRO Ackrediterade assistenter Liliana RODRIGUES
Christoph ABT Ackrediterade assistenter Karl-Heinz FLORENZ
ACCOUNTANTSKANTOOR G WOUTERS & CO BVBA Betalningsombud Hilde VAUTMANS
ACCOUNTANTSKANTOOR G. WOUTERS EN CO Betalningsombud Lieve WIERINCK
ACCOUNTOR TURKU/PARGAS ex-PRETAX Betalningsombud Nils TORVALDS
Coline ACH Ackrediterade assistenter Christine REVAULT D'ALLONNES BONNEFOY
Ioana Catalina ACONSTANTINESEI Ackrediterade assistenter Mihai ŢURCANU
AD OMNIA Tjänsteleverantörer Iveta GRIGULE-PĒTERSE
Biborka ADAM Ackrediterade assistenter Ádám KÓSA
ADAMEC AUDIT S.R.O. Betalningsombud Miroslav POCHE Stanislav POLČÁK Michaela ŠOJDROVÁ Pavel SVOBODA Tomáš ZDECHOVSKÝ
Tomas ADAMEC Ackrediterade assistenter Lidia Joanna GERINGER de OEDENBERG
Sarah ADAMER Praktikanter Angelika MLINAR
Polykarpos ADAMIDIS Ackrediterade assistenter Manolis KEFALOGIANNIS
Christopher ADAMS Lokala assistenter (gruppering) Nigel FARAGE Raymond FINCH
Anna Dorota ADAMSKA - PELESZ Lokala assistenter Urszula KRUPA
Francesca ADAMU Praktikanter Salvatore CICU
Despoina ADAVALOGLOU Lokala assistenter Sotirios ZARIANOPOULOS
Matteo ADDUCI Ackrediterade assistenter Brando BENIFEI
ADIE-Agenzia d'informazione Europea Tjänsteleverantörer David BORRELLI
ADP-AUDIT, DANE, PORADENSTVO, S.R.O. Betalningsombud Eduard KUKAN Ivan ŠTEFANEC
ADV. CARSTEN KISTEIN APS Betalningsombud Margrete AUKEN
ADVANTAGE ITALIA S.R.L. Tjänsteleverantörer Marco ZULLO
Yves AERTS Lokala assistenter Hugues BAYET
Nicolas Albert Daniel AFFLATET Ackrediterade assistenter Bernd LUCKE
Ana Cristina AFONSO LEITAO Ackrediterade assistenter António MARINHO E PINTO
AG. CED SRL Betalningsombud Marco AFFRONTE
Ameyovi AGBEMAVOR Ackrediterade assistenter Maurice PONGA
AGENCE FAUBOURG Tjänsteleverantörer Emmanuel MAUREL
AGENZIA DI STAMPA ITALPRESS SRL Tjänsteleverantörer Caterina CHINNICI
Karl AGIUS Ackrediterade assistenter Francis ZAMMIT DIMECH
AGL WIRTSCHAFTSTREUHAND UND STEUERBERATUNG Betalningsombud Karoline GRASWANDER-HAINZ Karin KADENBACH Evelyn REGNER Josef WEIDENHOLZER
AGL WIRTSCHAFTSTREUHAND UND STEUERBERATUNG Betalningsombud (gruppering) Eugen FREUND Karoline GRASWANDER-HAINZ Karin KADENBACH Evelyn REGNER Josef WEIDENHOLZER
Matteo AGNOLETTO Lokala assistenter Renata BRIANO
Andreia AGUIAR CRUZ DA SILVA Ackrediterade assistenter José Inácio FARIA
Julius AHLMANN Praktikanter Peter LIESE
Yumgyul AHMEDOVA Lokala assistenter Filiz HYUSMENOVA
Jan Mikael AINALI Ackrediterade assistenter Max ANDERSSON
AITNET - Tomasz Bystrowski Tjänsteleverantörer Róża Gräfin von THUN UND HOHENSTEIN
Sevdzhan AKIF Lokala assistenter Ilhan KYUCHYUK
Valeriya AKSENOVA Praktikanter Iveta GRIGULE-PĒTERSE
Iina Maari Inkeri ALANKO Ackrediterade assistenter Sirpa PIETIKÄINEN
Giovanni ALBANI Betalningsombud Damiano ZOFFOLI
Betuel ALBAYRAK Ackrediterade assistenter Matthijs van MILTENBURG
Sarah Maria ALBER Ackrediterade assistenter Ingeborg GRÄSSLE
Marco ALBERS Lokala assistenter Bernd LANGE
Josep Maria ALBERT DE PACO Lokala assistenter María Teresa GIMÉNEZ BARBAT
Pilar ALBERT SANCHEZ Ackrediterade assistenter Santiago FISAS AYXELÀ
Isanna ALBERTI Tjänsteleverantörer Paolo DE CASTRO
Jelena ALEKSIC Lokala assistenter Ivo VAJGL
Nevena ALEKSIEVA Lokala assistenter Sergei STANISHEV
Miglė Alenčikaitė Ackrediterade assistenter Antanas GUOGA
Ruxandra-Alina ALEXE Lokala assistenter Daciana Octavia SÂRBU
Amelia Zara ALI Praktikanter William (The Earl of) DARTMOUTH
Andrea ALIVERTI Tjänsteleverantörer Lara COMI
Zooula ALKIVIADI Lokala assistenter Demetris PAPADAKIS
All Profit Business & Co s.c. Betalningsombud Danuta JAZŁOWIECKA
Connor Philip ALLEN Praktikanter Sajjad KARIM
John ALLEN Lokala assistenter Tim AKER
ALLOTT AND ASSOCIATES LIMITED Tjänsteleverantörer John PROCTER
ALLROUND SERVICE GmbH Betalningsombud Udo VOIGT
Par Rikard ALLVIN Lokala assistenter Max ANDERSSON
Lajos ALMASI Lokala assistenter Krisztina MORVAI
Nagore ALMENA ARBEO Ackrediterade assistenter Pilar del CASTILLO VERA
ALMOND TREE s.r.l. Tjänsteleverantörer Rosa D'AMATO
ALPHA ACCOUNTING AND CONSULTING SA Betalningsombud Maria SPYRAKI
Laure ALTEIRAC Ackrediterade assistenter Michèle ALLIOT-MARIE
Matteo ALTENBURGER Praktikanter Othmar KARAS
Marie Katharina ALTER Ackrediterade assistenter Gesine MEISSNER
Giancarlo ALTIERI Ackrediterade assistenter (gruppering) Andrea COZZOLINO Roberto GUALTIERI
Pierre-Edouard Tamatoa ALTIERI Ackrediterade assistenter Renaud MUSELIER
Jon ALTOLAGIRRE ASKASIBAR Lokala assistenter Ana MIRANDA
ALTONEO Conseil Betalningsombud Jean ARTHUIS
Magali ALTOUNIAN Ackrediterade assistenter Françoise GROSSETÊTE
Victor Luis ALVAREZ MARTINEZ Lokala assistenter Estefanía TORRES MARTÍNEZ
JOSE ALBERTO ALVES PEREIRA Ackrediterade assistenter (gruppering) Francisco ASSIS Ana GOMES Liliana RODRIGUES Maria João RODRIGUES Manuel dos SANTOS Ricardo SERRÃO SANTOS Pedro SILVA PEREIRA Carlos ZORRINHO
Antonella ALVISINI Ackrediterade assistenter Paolo DE CASTRO
AM ASPECT OOD Betalningsombud Eva MAYDELL
Maria Do Rosario Henriques AMADOR Lokala assistenter João PIMENTA LOPES
Hakan AMASYALI Ackrediterade assistenter Filiz HYUSMENOVA
Santa AMATO Lokala assistenter Salvatore CICU
Jean Etienne Marie Patrick AMAUDRIC DU CHAFFAUT Ackrediterade assistenter Angélique DELAHAYE
Benedetta AMBROGETTI Lokala assistenter Simona BONAFÈ
Marlena Agnieszka AMBROZIK Lokala assistenter Urszula KRUPA
Justyna AMKO Ameljan-Kowalska Tjänsteleverantörer Kazimierz Michał UJAZDOWSKI
Filomena AMOR MERINO Lokala assistenter (gruppering) Clara Eugenia AGUILERA GARCÍA Inés AYALA SENDER José BLANCO LÓPEZ Soledad CABEZÓN RUIZ Jonás FERNÁNDEZ Iratxe GARCÍA PÉREZ Eider GARDIAZABAL RUBIAL Enrique GUERRERO SALOM Sergio GUTIÉRREZ PRIETO Ramón JÁUREGUI ATONDO Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR Inmaculada RODRÍGUEZ-PIÑERO FERNÁNDEZ Elena VALENCIANO
Alexandre AMRANE Lokala assistenter Franck PROUST
Szymon Piotr ANANICZ Lokala assistenter Michał BONI
Michel Vincent ANDERLINI Ackrediterade assistenter Jasenko SELIMOVIC
Martin ANDERSEN Ackrediterade assistenter (gruppering) Ole CHRISTENSEN Jeppe KOFOD Christel SCHALDEMOSE
Mikkel Bang Andersen Ackrediterade assistenter (gruppering) Ole CHRISTENSEN Jeppe KOFOD Christel SCHALDEMOSE
Mikkel Mejling ANDERSEN Ackrediterade assistenter (gruppering) Ole CHRISTENSEN Jeppe KOFOD Christel SCHALDEMOSE
Pernille Skou ANDERSEN Praktikanter Christel SCHALDEMOSE
Linn ANDERSSON Praktikanter Malin BJÖRK
Martin ANDERSSON Ackrediterade assistenter Fredrick FEDERLEY
Olivia Jeanna Beatrice ANDERSSON Ackrediterade assistenter Gunnar HÖKMARK
Karen Louise Anderton Lokala assistenter Keith TAYLOR
Eszter Helga ANDITS Ackrediterade assistenter Lívia JÁRÓKA
Davor ANDJELIC Lokala assistenter Peter SIMON
Guenter ANDRAE Lokala assistenter Peter JAHR
Marton ANDRASSY Ackrediterade assistenter Tamás DEUTSCH
Elsa Andreadou Ackrediterade assistenter Kostas CHRYSOGONOS
Nikolay ANDREEV Ackrediterade assistenter Nikolay BAREKOV
Magdalina ANDREEVA Ackrediterade assistenter Nikolay BAREKOV
Luis Ignacio ANDREU PALOMARES Lokala assistenter Florent MARCELLESI
MIEKE ANDRIESE Ackrediterade assistenter Marcel de GRAAFF
Adriana-Roxana ANDRONIC Ackrediterade assistenter Damian DRĂGHICI
Marzena ANDRYCHOWICZ-GREGORCZYK Lokala assistenter Stanisław ŻÓŁTEK
Artur ANDRYSIAK Tjänsteleverantörer Jarosław KALINOWSKI
Perrine ANDRZEJEWSKI Ackrediterade assistenter Gilles PARGNEAUX
Anabel ANDUJAR VAZQUEZ Ackrediterade assistenter Francisco José MILLÁN MON
Matteo ANGELI Tjänsteleverantörer Herbert DORFMANN
Kiril ANGELOV Lokala assistenter Nikolay BAREKOV
MITKO ANGELOV Ackrediterade assistenter Svetoslav Hristov MALINOV
Daniel ANGER Lokala assistenter Arne LIETZ
Ioan Mircea Anghel Lokala assistenter Emilian PAVEL
Raluca ANGHEL Ackrediterade assistenter Emilian PAVEL
Elena ANGHELINI Lokala assistenter Claudiu Ciprian TĂNĂSESCU
Dario ANNOSCIA Ackrediterade assistenter Alfred SANT
Konstantina ANTHI Ackrediterade assistenter Eva KAILI
Andrei-Tiberius ANTOHI Lokala assistenter Dan NICA
Stephanie ANTOINE-JACQUEMARD Ackrediterade assistenter Frank ENGEL
Michela ANTONIOLI Lokala assistenter Massimiliano SALINI
Desislava ANTONOVA Lokala assistenter Svetoslav Hristov MALINOV
Marina ANTONOVA Ackrediterade assistenter Andrey NOVAKOV
Sebastian ANTRAK Lokala assistenter Marcus PRETZELL
Saara ANTTINEN Ackrediterade assistenter Liisa JAAKONSAARI
Vytautas ANUZIS Lokala assistenter Valentinas MAZURONIS
Erik APEL Lokala assistenter Bodil VALERO
Julia APFFELSTAEDT Praktikanter Joachim ZELLER
Ana Cristina Apolinario Delgado Ackrediterade assistenter António MARINHO E PINTO
APOSTROF MEDIA SRL Tjänsteleverantörer Maria GRAPINI
APS STEUERBERATER Betalningsombud Sylvia-Yvonne KAUFMANN Jo LEINEN Arne LIETZ Susanne MELIOR
APSIS AUDIT Betalningsombud Nathalie GRIESBECK Robert ROCHEFORT
Michael AQUILINA Lokala assistenter Francis ZAMMIT DIMECH
AQUILONIS d.o.o Tjänsteleverantörer Davor ŠKRLEC
Victoria ARABADJIEVA Praktikanter Peter JAHR
Maximilian Marcello Horst ARACENA Ackrediterade assistenter Franz OBERMAYR
David ARANDA MUROS Lokala assistenter Maria Lidia SENRA RODRÍGUEZ
Daniel Filipe ARAUJO CASTRO NEVES Ackrediterade assistenter Paulo RANGEL
Nuno Filipe ARAUJO DE ALMEIDA DE ECA GUIMARAES Ackrediterade assistenter Maria João RODRIGUES
Stefano ARCAMONE Ackrediterade assistenter Giuseppe FERRANDINO
ARCOLYS Tjänsteleverantörer Michèle ALLIOT-MARIE
Henrieta Costina ARDELEAN Lokala assistenter Daniel BUDA
Monica ARENAS Lokala assistenter Louis MICHEL
Maxime ARGENTIN Lokala assistenter Nicolas BAY
Cristina Maria ARION Ackrediterade assistenter Cristian Dan PREDA
Joseph Andrew ARKLEY Lokala assistenter William (The Earl of) DARTMOUTH
Antonino ARLACCHI Ackrediterade assistenter Ivo VAJGL
ARLANDO Muveszeti Kft. Tjänsteleverantörer Lívia JÁRÓKA
Pierre-Yvain ARNAUD Lokala assistenter Guillaume BALAS
Felix ARNOLD Praktikanter Martin HÄUSLING
Christian ARON Lokala assistenter Angelika NIEBLER
Miguel Xavier ARTETA ARILLA Lokala assistenter Maite PAGAZAURTUNDÚA RUIZ
Artsylvania Media Srl Tjänsteleverantörer Daniel BUDA
Cecilia ARVEDI Ackrediterade assistenter Daniela AIUTO
ASACOS Tjänsteleverantörer Silvia COSTA
ASAT CONSULTING (EX TAX ADVISORY & CONSULTING SRL) Betalningsombud Adina-Ioana VĂLEAN
Antoaneta ASENOVA Ackrediterade assistenter Filiz HYUSMENOVA
Asenia ASENOVA Lokala assistenter Nikolay BAREKOV
ASIANAJOTOIMISTO FERENDA NORDEN OY Betalningsombud Elsi KATAINEN Pirkko RUOHONEN-LERNER
ASIMMETRIE Tjänsteleverantörer Marco ZANNI
Alise ASKINEZERE Ackrediterade assistenter Catherine STIHLER
ASOCIATIA DEMOCRATIE, DIALOG, CIVILIZATIE Tjänsteleverantörer Monica MACOVEI
Rayan ASSAF Praktikanter Peter KOUROUMBASHEV
Andre ASSARSSON Lokala assistenter Gunnar HÖKMARK
ASSOCIATION DES DEPUTES EUROPEENS Betalningsombud Marie-Pierre VIEU
ASSOCIATION DES DEPUTES EUROPEENS PCF Betalningsombud Patrick LE HYARIC
ASSOCIATION ZEA Tjänsteleverantörer José BOVÉ Michèle RIVASI
Karl-Hadrien ASTIE Lokala assistenter (gruppering) Angélique DELAHAYE Brice HORTEFEUX
Lorenzo ASTOLFI Lokala assistenter Danilo Oscar LANCINI
ASTRA REFIZ D.O.O. Betalningsombud Tonino PICULA Davor ŠKRLEC
Magdalena Zhivkova Atanasova Lokala assistenter Nikolay BAREKOV
Tsvetelina ATANASOVA Lokala assistenter Georgi PIRINSKI
Georgios ATHANASIADIS Ackrediterade assistenter Theodoros ZAGORAKIS
Dimitra ATHANASOPOULOU Lokala assistenter Nikos ANDROULAKIS
Tom Simon ATHENSTAEDT Ackrediterade assistenter Romeo FRANZ
Stephen Bryan ATKINSON Ackrediterade assistenter James CARVER
Dimitrios Atreidis Lokala assistenter Theodoros ZAGORAKIS
Luca ATTANASIO Tjänsteleverantörer Silvia COSTA
Stefania ATZERI Lokala assistenter Elisabetta GARDINI
AUDECA Betalningsombud Guillaume BALAS Isabelle THOMAS
Patrice AUDIBERT Ackrediterade assistenter Frédérique RIES
AUDIT CONSEIL EXPERTISE - Guy Castinel Betalningsombud Renaud MUSELIER
AUDITAX Betalningsombud Vladimír MAŇKA Boris ZALA
AUDITRIUSMAD AUDITORIA E CONSULTORIA LDA Betalningsombud Liliana RODRIGUES
Aurelia Serena Auerbacher Ackrediterade assistenter Siegfried MUREŞAN
Claas AUGNER Tjänsteleverantörer Martin SONNEBORN
Elisabeth AUGUSTIN Lokala assistenter Kerstin WESTPHAL
James Frederick AULIFFE Ackrediterade assistenter Richard ASHWORTH
David AVILA Betalningsombud Marisa MATIAS
AVILA Spolka z ograniczona odpowiedzialnosci Betalningsombud Zdzisław KRASNODĘBSKI
Elena Sofia AVINO Ackrediterade assistenter Alberto CIRIO
Manuel AVRAMESCU Ackrediterade assistenter Ramona Nicole MĂNESCU
Alice AWAD Ackrediterade assistenter Piernicola PEDICINI
Didem AYDURMUS Praktikanter Stefan ECK
Sophie Alexandra AYLMER Ackrediterade assistenter Keith TAYLOR
Cirilo Andre AZEVEDO DA COSTA Lokala assistenter Paulo RANGEL
LINDA AZIZ Ackrediterade assistenter Cecilia WIKSTRÖM
AZUKEN LTD Betalningsombud Ilhan KYUCHYUK
Nicholas Azzopardi Lokala assistenter David CASA
Anissa AZZOUG Lokala assistenter Christine REVAULT D'ALLONNES BONNEFOY

En ackrediterad assistent är baserad på någon av Europaparlamentets tre arbetsorter (Bryssel, Luxemburg eller Strasbourg) och har ett anställningsavtal i enlighet med EU-rätten som ingåtts direkt med parlamentet. En lokal assistent är baserad i något av EU:s medlemsländer och har ett civilrättsligt anställningsavtal eller tjänsteleverantörsavtal som ingåtts direkt med ledamoten och som faller under nationell lagstiftning. Därutöver kan ledamöterna även ha praktikanter antingen i Europaparlamentets lokaler eller i medlemsländerna.
För mer information, se under Anställning av personal.