Пряк достъп до главното меню (натиснете ''Enter'')
Достъп до съдържанието на страницата (натиснете „Enter“) (натиснете ''Enter'')
NOT FOUND ! (натиснете ''Enter'')

Януарската сесия на ЕП: нов председател, дебат за Унгария, електронни отпадъци

Институции 20-01-2012 - 09:27
 
 

През първата пленарна седмица за годината Мартин Шулц бе избран за нов председател на Европейския парламент. Депутатите обсъдиха програмата на датското председателство, поставиха изисквания към новия договор за по-тесен икономически съюз и проведоха емоционален дебат с унгарския министър-председател Виктор Орбан за политическите събития в страната. Също така те гласуваха законодателни актове за подобряване на събирането на електронни отпадъци и за по-безопасни препарати за борба с вредители.


Мартин Шулц стана новият председател на Европейския парламент, след като получи гласовете на 387 депутати от общо 670 подадени действителни гласове. По време на речта си при встъпването в длъжност той говори за бурните времена, които преживява Европа. "Или губим всички ние, или печелим всички ние", заяви г-н Шулц, като подчерта, че Европейският съюз е отговорът на кризата.


Депутатите избраха и останалите членове на Бюрото - 14 заместник-председатели и 5 квестори. Заместник-председателите водят пленарните заседания, когато председателят отсъства, а квесторите се занимават с административните и финансови въпроси, които пряко засягат депутатите.


Датският министър-председател г-жа Helle Thorning-Schmidt представи в сряда работната програма на шестмесечното датско председателство. Бюджетната дисциплина, икономическият растеж, подновено внимание върху екологичните политики  и гарантиране на безопасността на европейските граждани бяха някои от ключовите теми на речта й.


В емоционален дебат в пленарната зала в сряда ръководителите на няколко политически групи не само изказаха опасения по конкретни законови и конституционни разпоредби в Унгария, но и изразиха впечатленията си за подкопаване на демократичните принципи в страната. Други депутати бурно оспориха това виждане, заявявайки, че критиките към властите отиват твърде далече.


Парламентът одобри резолюция за междуправителственото споразумение за по-тесен икономически съюз, което в момента е обект на договаряне. Депутатите изразиха съмнения за нуждата от подобно споразумение, което остава извън рамките на ЕС. Също така те подчертаха, че демократичната отчетност трябва да бъде подобрена и че  договорът трябва да цели да стимулира растежа, а не само да наложи мерки за ограничаване на разходите.


Депутатите обсъдиха и гласуваха обновяване на законодателството за препаратите за борба с вредители (т.нар. биоциди). Биоцидите се ползват срещу вредители и бактерии, но могат от своя страна да представляват заплаха за здравето или околната среда. Новите правила трябва да улеснят признаването на одобрени препарати сред страните-членки и да насърчат изследванията за търсене на по-безопасни заместители.


В Европа се изхвърлят все повече хладилници, телефони и електронни устройства и това често става, без да се съхранят вложените за производството им ценни материали. В четвъртък депутатите гласуваха за подобряване на събирането и рециклирането на електронни и електрически отпадъци, като в същото време се намаляват административните изисквания към производителите.


Данни показват, че може да се избегне разхищаването на поне 50% от храната, която се пoхабява в ЕС. Парламентът гласува в четвъртък резолюция за приемането на спешни мерки за решаване с проблема с разхищаването на храна, като предложи кампании за повишаване на осведомеността, курсове за обучение за храните, по-добри опаковки и нови етикети, указващи крайната дата на продажба на продуктите.


Депутатите разгледаха и възможни мерки за намаляване на производствените разходи на селскостопанските производители, което би им помогнало да се конкурират с големите дистрибутори на пазара.

РЕФ. : 20120119STO35729