Пряк достъп до главното меню (натиснете ''Enter'')
Достъп до съдържанието на страницата (натиснете „Enter“) (натиснете ''Enter'')
NOT FOUND ! (натиснете ''Enter'')

ЕС в насрещен курс по темата за авиационните емисии

Околна среда 23-02-2012 - 17:56
 
 
Кацащ самолет, обвит в отпадни газове ©BELGA_SCIENCE   Ако не се вземат мерки, делът на авиационите емисии в общите емисии на парникови газове ще скочи в пъти ©BELGA_SCIENCE

Мерките, предприети от ЕС за намаляване на парниковите газове от авиационната индустрия, предизвикват остра съпротива от трети страни, която заплашва да доведе до търговска война. Парламентарната комисия по транспорт ще обсъди въпроса на 28 февруари с Европейската комисия, но отсега е ясно, че мнозина депутати не са съгласни на компромиси. "ЕС трябва да защитава своите правила и да не отстъпва", заявява Peter Liese (ЕНП, Германия), докладчик на Парламента по влезлия в сила законодателен текст.


Включване в схемата за търговия с квоти


Днес авиационните емисии представляват 3% от общите емисии на парникови газове, което е двойно увеличение спрямо 1990 г. Ако не се направи нищо, прогнозите са, че те ще достигнат до 15% от всички емисии до 2050 г. Тъй като авиокомпаниите нямат интерес да намалят емисиите си сами, ЕС прие директива за включването на авиационните дейности в схемата за търговия с квоти за емисии на парникови газове.


Според директивата за 2012 г. се налага таван на авиационните емисии, който се равнява на 97% от средногодишните емисии за периода 2004-2006 г. От следващата година нататък този таван се намалява на 95% от средногодишните емисии за същия референтен период. От така определения общ таван се заделя дял от 15%, който се разпределя на пазарен принцип чрез търг, а преобладаващата част от остатъка се разпределя безплатно на отделните авиокомпании. Така компаниите разполагат с определени квоти за емисии, но трябва да си набавят недостигащата част на пазара. Към момента разрешение за 1 тон емисии струва около 7 евро. В случай че определена авиокомпания не си набави необходимите квоти, тя ще трябва да плати наказателна такса от 100 евро за всеки един тон емисии, за които няма разрешение, или ще й бъде забранено да лети в рамките на ЕС.


Международна съпротива


Влизането в сила на директивата от 1 януари 2012 г. засяга 4 000 авиокомпании от повече от 90 страни, включително тези от страните-членки на ЕС. До момента само 900 авиокомпании са подали заявки за квотите, разпределяни безплатно. Приложението на правилата се сблъсква с твърдата съпротива на много страни извън ЕС, които заявяват, че включването на международни полети в схемата влиза в нарушение с принципа на суверенитет на отделните страни и с международните договори за авиационната дейност. Те смятат също така, че правилата ще генерират високи разходи за индустрията.


На 22 февруари САЩ, Китай, Русия и 20 други страни подписаха декларация в Москва срещу новите правила, като те заплашиха да наложат допълнителни такси върху европейските авиокомпании и призоваха за намирането на общ подход към авиационните емисии в рамките на Международната организация по гражданско въздухоплаване (ICAO). Междувременно Китай забрани на своите авиокомпании да участват в схемата за търговията с квоти, а САЩ и Русия обмислят предприемането на същата стъпка.


Европейският отговор


В отговор на отправените критики Европейската комисия изтъква, че директивата за включване на авиационните емисии в схемата за търговия с квоти е резултат именно от неспособността на ICAO да намери решение на проблема в световен план. Комисарят за действията в областта на климата г-жа Connie Hedegaard коментира: "За съжаление, ние не получихме отговор на нашия въпрос към участниците в срещата в Москва: какво е вашето конкретно и конструктивно алтернативно предложение?" Освен това Съдът на Европейския съюз се произнесе на 21 декември 2011 г., че новите правила не влизат в противоречие с международните договори за въздухоплаването, по които Европа е страна. Според оценки на Комисията приложението им ще оскъпи цените на самолетните билети само с две евро.


Докладчикът на ЕП по директивата Peter Liese (ЕНП, Германия) поддържа вече взетото решение по налагането на правилата: "Ние трябва да приложим нашето законодателство, иначе това ще бъде изтълкувано като прецедент в много други области [...] като международната търговия или финансовия пазар [...], в които страни като Китай или САЩ не одобряват европейското законодателство," заяви той.


На подобно мнение е и холандският депутат от Зелените г-н Bas Eickhout: "Нека се придържаме към нашата позиция, нека направим така, че всеки да плаща по едни и същи правила и [...] в крайна сметка другите ще ни последват."

РЕФ. : 20120220STO38580