„Досиетата от Рая“: депутати искат мерки от държавите в ЕС срещу данъчните схеми

Всички държави-членки трябва да затворят дупките в данъчното си право, които правят възможни схемите от „Досиетата от Рая“, заявиха депутати в пленарен дебат.

Пленарен дебат за "Досиетата от Рая" избягване на данъци
Депутатите разискваха на 14 ноември последните разкрития за избягване на данъци от компании и заможни хора

Парламентът обсъди в Страсбург на 14 ноември новата серия от разкрития, известна под името „Досиетата от Рая“, относно това как отделни хора и международни корпорации прикриват богатството си и минимизират данъчните си задължения.

 

Международният консорциум на разследващите журналисти получи достъп до общо 13,4 млн. досиета на правната кантора за офшорни сделки Апълби. На база на тях медии от целия свят започнаха да публикуват материали в началото на ноември.

 

Предишни скандали

 

Случаят с „Досиетата от Рая“ далеч не е първия случай, в който съмнителни офшорни операции стават обществено достояние. През април 2016 г. документи от панамската правна кантора Мосак Фонсека показаха как политици, бизнесмени, престъпни групи и публични личности използват схеми, за да прикрият собствеността си.

 

Още по-рано, през 2014 г., скандалът Люкс Лийкс разкри, че властите в Люксембург са предлагали преференциални условия на данъчно облагане, за да привлекат големи компании.

 

Дебатът в Парламента

 

По време на дискусията в Страсбург депутатите подчертаха отговорността на държавите в ЕС в борбата срещу нечестните данъчни практики. „Надявам се, че това ново изтичане на информация е отворило очите на онези държави-членки, които не бяха осъзнали значимостта на проблема“, заяви Петър Йежек (АЛДЕ, Чехия).

 

„Как така се нуждаем от разследващи журналисти, които да разкрият всичко това? Какво правят националните данъчни власти?“, попита Бернд Луке (ЕКР, Германия).

 

„Изтеклата информация има ключово значение за информираното изготвяне на политика и политическите решения“, посочи Мати Масикас от името на Съвета. „Гражданите очакват от нас една по-справедлива данъчна система“, допълни той.

 

Комисарят за данъчното облагане Пиер Московиси каза, че не е изненадан от разкритията: „От доста време вече знаем, че мултинационалните корпорации, заможните данъкоплатци и банките работят в тясно сътрудничество, за да изнесат всякакви видове доходи далеч от обществените светлини“.

 

„Ако това е законно, както някои твърдят, тогава ние трябва да променим закона с помощта на този Парламент“, добави г-н Московиси.

 

Според Барбара Капел (ЕНС, Австрия) ЕС е постигнал значителен напредък през последните години: „Сега има много налични инструменти за борба с избягването на данъците и затова ми се струва, че няма да откриете европейци в „Досиетата от Рая“ освен британци“.

Редица депутати изтъкнаха заплахата, която представляват нечестните данъчни практики за обществото. „Широкото използване на слабостите в данъчните системи и целенасоченото или нецеленасоченото създаване на специални данъчни режими накърняват нашата икономика, накърняват конкуренцията, увеличават неравенството и като резултат хората губят доверие“, заяви Лудек Нидермайер (ЕНП, Чехия).

 

„Избягването на данъци подкопава не само обществената система, но и демокрацията“, каза Филип Ламбертс (Зелени/ЕСА, Белгия).

 

Едно от нещата, които трябва да се направят според депутати, е налагането на санкции на онези, които улесняват избягването на данъци. „Компетентните власти трябва да замразят или да отнемат лицензите на банкови институции и на консултанти, които са съучастници в укриването на данъци“, поиска Джани Питела (С&Д, Италия).

 

„Колко дълго ще толерираме това и няма да имаме спирачки и санкции като отнемане на професионални и банкови лицензи?“, попита Мигел Урбан Креспо (ЕОЛ/СЗЛ, Испания). „Докато не го направим, няма да се преборим с избягването и укриването на данъци“.

 

Найджъл Фараж (ЕСПД, Великобритания) каза: „Ако ще забранявате на хората да влагат пари на Британските Вирджински острови или на Бахамските острови - в много случаи това са легитимни инвестиции, тогава забранете също и продажбата на цигари без мита“.

 

Работата на Парламента по темата

 

Още от началото на икономическата криза депутатите в ЕП се борят срещу нечестните данъчни практики, които лишават държавите от дължими средства.

 

Комисиите по икономически въпроси, правни въпроси и вътрешни работи в Парламента са разгледали редица законодателни предложения на Комисията, например относно мерките срещу прането на пари и за по-голяма данъчна прозрачност за мултинационалните корпорации.

 

Две специални комисии на ЕП проучиха проблема и потърсиха обяснения от компании като Google, Apple, IKEA и McDonald’s. В края на 2015 г. Парламентът прие формулираните от първата комисия препоръки за борба с агресивното корпоративно данъчно планиране.

 

Докладът на втората бе гласуван през юли 2016 г. и включваше идеи за черен списък на данъчните убежища и санкции срещу властите, които отказват да сътрудничат.

 

Анкетна комисия на Парламента разследва разкритията от „Досиетата от Панама“. Изготвеният доклад, който следва да бъда гласуван в пленарна зала през декември, заявява, че някои страни не са изпълнили задълженията си в борбата с прането на пари и избягването на данъци. 

 

Следете работата на ЕП относно налагането на справедливост и прозрачност в данъчното облагане на нашата специална страница.

Допълнителна информация