Преместване на бежанци: депутати поискаха държавите в ЕС да изпълнят дълга си

Държавите в ЕС са далече от това да изпълнят поетите задължения за подслоняване на мигранти, пристигнали в Италия и Гърция, заявиха депутати в дебат на 16 май.

Сирийски бежанци в Гърция мигранти криза
Сирийски бежанци в Гърция © UNHCR/Achilleas Zavallis

В разгара на миграционната криза през 2015 г. държавите-членки приеха да предоставят убежище на 160 000 мигранти, достигнали бреговете на Италия и Гърция. До момента са преместени малко повече от 18 000 души, а крайният срок изтича през септември 2017 г. Парламентът гласува резолюция по темата на 18 май.

Решението за преместването бе взето в средата на 2015 г. заради трудностите, с които се сблъскаха Италия и Гърция по посрещането на вълната мигранти от Близкия Изток и Африка. Тогава другите страни в ЕС обещаха, че ще поемат отговорността за част от търсещите убежище в израз на солидарност към страните, които ги посрещат първи. Днес обаче е ясно, че системата функционира бавно и трудно - прехвърлените в други страни мигранти са били 18 418 към 11 май.

По време на дебата в Страсбург Йерун Ленарс (ЕНП, Холандия) отбеляза със съжаление отсъствието на представители на Съвета и посочи: „Аз никога не съм подкрепял задължаващите квоти, но през последната година и половина ние видяхме, че доброволната система не работи.“

Хелга Стивънс (ЕКР, Белгия) каза, че не е справедливо цялата вина да бъде стоварвана върху страните от Северна Европа: „Гърция и Италия не успяват да организират притока на бежанци“. Тя също така отбеляза неспазването на правилата от Дъблин, определящи коя страна от ЕС отговаря за обработката на исканията за предоставяне на убежище.

Къде е политическата воля?

Редица депутати отправиха критики към властите в страните-членки за неизпълнението на задълженията по преместването на бежанци. Ангелика Млинар (АЛДЕ, Австрия) каза: „Това не е въпрос на възможности, а на воля. Крайно време е държавите-членки да изпълнят ангажиментите, които са поели“. Тя също така изтъкна усилията на страни като Йордания, Ливан и Турция, които са посрещнали милиони мигранти.

Сесил Киенге (С&Д, Италия) изтъкна, че само две страни в ЕС (Малта и Финландия) са на път да изпълнят задълженията си и попита комисаря по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос какво ще се случи след изтичането на крайния срок през септември. В отговор г-н Аврамопулос заяви, че ако държавите-членки не приемат повече бежанци от Италия и Гърция в близките месеци, Комисията няма да се поколебае да започне наказателни процедури.

Ска Келер (Зелени/ЕСА, Германия) приветства намеренията на Комисията за мерки срещу държавите-членки: „Това е скандална липса на политическа воля. Ние говорим тук за хора, които бягат от войни и преследване, а деца без придружители са оставени сами в пренаселени лагери.“

Прехвърлянето на бежанци не е цялостно решение

Много депутати посочиха, че преместването на бежанци от една страна в друга няма да реши миграционната криза в Европа. Според г-жа Келер са нужни също така „общи правила и легални пътища за миграция“, а г-жа Киенге добави и „интеграционни политики в страните домакини“. Ангелика Млинар също изказа съжаление за отсъствието на „адекватна система на ЕС за предоставяне на убежище“.

Барбара Спинели даде пример, че през 2015 и 2016 г. от други страни в ЕС са прехвърлени в Италия 5 049 души съгласно правилото от Дъблин, че страната от ЕС, която първа е регистрирала даден човек като търсещ убежище, трябва да разгледа искането му. В същото време от Италия са прехвърлени към други страни 3 936 души. „С други думи, повече хора са върнати обратно в Италия, отколкото са преместени някъде другаде“, обясни тя.

Мигрантите и трафикът на хора

Някои депутати настояха по време на дебата, че политиката на ЕС не следва да насърчава трафика на хора. Според Хелга Стивънс „всеки търсещ убежище, който пристигне по незаконен начин чрез трафиканти на хора, трябва да бъде изпращан обратно на безопасно място в региона, от който произхожда“.

Ауке Зейлстра (ЕНС, Холандия) каза, че някои неправителствени организации работят с трафиканти на хора и че „ние не бива да пренастаняваме тези мигранти, тъй като така просто възнаграждаваме криминално поведение“.

Други отправиха критики към миграционната политика като цяло. Необвързаният унгарски депутат Золтан Балцо определи имиграцията като „опасност за културата и идентичността на Европа“, а Реймънд Финч (ЕСПД, Великобритания) призова за съсредоточаване върху интересите на народите и нациите в Европа.

„Споделен морален и политически дълг“

В края на дебата комисарят Димитрис Аврамопулос подкрепи призивите на депутатите за солидарност: „Преместването често се свежда само до числа, но не бива да забравяме, че говорим за хора, които се нуждаят от закрила. Наш споделен морален и политически дълг е да гарантираме, че те ще получат закрила възможно най-скоро и по управляем начин за ЕС“.  

Парламентът ще гласува резолюция относно преместването на бежанци в четвъртък, 18 май.

Истории за това как хората, пристигнали в Европа, търсят своето място в обществото

Допълнителна информация

Европейският съюз работи за справедливо разпределяне на бежанците в цяла Европа.