Пратеникът на ООН за Сирия: „Не знам колко дълго ще просъществува източно Алепо“

Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура заяви пред депутати в Европейския парламент, че обкръжената от правителствени войски източна част на Алепо може да бъде унищожена до Коледа. След шест години война страданията на хората в Сирия продължават, като в последните няколко дни с офанзивата на силите на Башар Асад десетки хиляди напуснаха източните квартали на града. Разговаряхме с пратеника на ООН след дискусията му с комисиите по външни работи и развитие в ЕП на 28 ноември.

De_Mistura_on Syria_
Стафан де Мистура

Можете ли да опишете настоящата ситуация в Сирия?


С тъга и ужас ние наблюдаваме засилването на военните усилия за приключване на конфликта. Хората страдат от шест години, а дори днес около 16 000 души се опитват да напуснат източно Алепо. Това е много мрачна картина от хуманитарна гледна точка.


Ние се нуждаем от международен натиск, за да направим така, че тежките бомбардировки да не продължават. За да сме честни, трябва да кажем, че няма доказателства, че Русия бомбардира източно Алепо точно сега; това правят сирийските въздушни сили. Не знам колко дълго ще просъществува източно Алепо. До Коледа, докато то може би премине под контрола на правителството, там ще бъдат нанесени много щети. Хуманитарната помощ трябва да влезе там, преди това да се случи.


Какви са надеждите за политическо решение при положение, че са въвлечени толкова много участници?


Вероятно това може да се счита за почти невъзможна мисия. При настоящата геополитическа среда едва ли е имало конфликт с толкова много участници на регионално и международно ниво, както и с толкова много воюващи групи и ИДИЛ. Това не означава обаче, че няма решение. Имаме пътна карта: резолюция 2254 на ООН. Трябва да я прилагаме и за това никога не е късно. Във всеки случай няма да има никакъв стабилен военен изход без политическо решение.


Що се отнася до преговорите, има не само надежда, но и необходимост. Не можем да бъдем държани за заложници през цялото време от военните действия. Тайната е всички участници да бъдат сериозно подготвени за преговори, включително и правителството.


Каква роля играе Русия в момента? Новоизбраният американски президент Тръмп заяви заинтересуваност от сътрудничество с Русия относно Сирия, какво отражение би имало това?


Няма съмнение, че участието на Русия променя ситуацията. Официално техният приоритет е да няма „нова Либия“ - тоест, за постепенен преход вместо преврат. Втората цел на Русия е борбата с ИДИЛ. Ако президентът Тръмп направи това, което заяви, и превърне борбата с ИДИЛ в приоритет, аз съм убеден, че неговата заинтересуваност от сделка с президента Путин е добра идея. Ние всички искаме да се борим с ИДИЛ, но за да ги победим, е нужно политическо, приобщаващо решение.


ЕС и страните-членки са водещ донор в международната реакция на кризата. Каква роля може да играе ЕС за възстановяването и помиряването в Сирия след конфликта?


Европа е засегната на първо място от кризата в Сирия; бежанската криза се превърна във водещ въпрос за политическата стабилност. Европа трябва да бъде на предна линия и да подкрепя ООН, както го прави Федерика Могерини. ЕС може да направи много и като посредник в преговори с Иран, Саудитска Арабия и други регионални фактори. Въпреки всичко най-важният аспект е възстановяването. Нито една друга институция не е така подготвена да даде принос към възстановяването на Сирия. Това отново зависи от постигането на надеждно политическо, приобщаващо решение. Не просто загуба или победа.

Конфликтът в Сирия

  • 13,5 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ
  • 6,1 милиона души са били принудени да напуснат домовете си и да се заселят в други части на страната
  • 4,8 милиона души са били принудени да напуснат страната
  • Над 250 000 души са били убити
  • 80% от сирийците живеят в бедност
  • С 20 години е намаляла очакваната продължителност на живота от началото на конфликта