ЕП обсъди спирането на финансирането от САЩ за организации, подкрепящи абортите

Заповедта на президента Доналд Тръмп за преустановяване на финансирането от властите в САЩ на неправителствени организации, които подкрепят абортите по света, бе тема на пленарен дебат в Европейския парламент на 14 март. Мнозинството от депутатите изразиха загриженост, че това ще затрудни достъпа на жени в някои страни до здравни услуги и сексуално образование, докато други се обявиха в защита на правата на неродените деца.

Пленарен дебат
Изказалите се в дебата (отгоре надолу и отляво надясно) - комисар Христос Стилианидис, Ана Мария Кораца Билд, Линда Макавън; Бранислав Шкрипек, Софи ин'т Велд, Малин Бьорк; Тери Райнтке, Беатрикс фон Щорх, Мари-Кристин Арноту

Решението на САЩ


Изпълнителната заповед, подписана от президента Тръмп на 23 януари, забранява осигуряването на бюджетни средства на неправителствени организации, които предоставят възможност на жени да прекратят бременността си. За пръв път подобно правило е обявено от американския президент Роналд Рейгън на международна конференция в Мексико Сити през 1984 г. Г-н Рейгън обосновава мярката с необходимостта от „защита на човешкия живот, който е най-уязвим - този още преди раждане“. От тогава всеки новоизбран президент от Демократическата партия отменя заповедта, а всеки президент от републиканците я налага обратно.


Трябва ли Европа да осигури недостигащото финансиране?


По време на пленарния дебат на 14 март повечето депутати отправиха критики към решението на новата администрация в САЩ, тъй като то може да повиши броя на рисковите аборти.


„В най-бедните страни по света това може да постави под риск живота на млади жени и момичета“, каза еврокомисарят Христос Стилианидис. В същото време той допълни, че „политиките на ЕС се ръководят от нашите собствени приоритети и ценности, не от това, което други правят или спират да правят“.


Депутатката Ана Мария Кораца Билд (ЕНП, Швеция) строго осъди решението на президента Тръмп и призова Европа да запълни дупката във финансирането на неправителствените организации, занимаващи се с въпроси относно репродуктивното здраве. Ръководителката на комисията по развитие в ЕП Линда Макавън (С&Д, Великобритания) посочи, че „намаляването на финансирането не означава по-малко аборти“ и че решението е било взето от „хора, които няма да бъдат засегнати от него“. Същият аргумент изтъкна Софи ин‘т Велд (АЛДЕ, Холандия), която добави, че „винаги жените трябва да вземат решения относно телата си“.


Малин Бьорк (ЕОЛ/СЗЛ, Германия) призова за ясен отговор от страна на ЕС: „Ние трябва да осъдим решението на САЩ, да подемем борбата на международни форуми и да осигурим повече пари“. Подобен призив прозвуча и в изказването на Тери Райнтке (Зелени/ЕСА, Германия).


Право на живот


Други депутати подкрепиха правото на САЩ да ограничават финансирането за репродуктивно здраве в други страни. Според Бранислав Шкрипек (ЕКР, Словакия) абортите са „варварство“ без „полза за здравето“ и „ресурсите трябва да бъдат пренасочени за осигуряването на реални грижи и грижи по време на майчинството за жените“.


Беатрикс фон Щорх (ЕСПД, Германия) напомни, че абортите са извън компетенциите на ЕС и че в някои страни от ЕС те все още са престъпление. „Предлагам да защитаваме живота, а не неговата прекратяване“, каза тя. Мари-Кристин Арноту (ЕНС, Франция) заяви: „Някои хора пренебрегват националния суверенитет и националното право. Правителството на САЩ има правомощията да решава за своите критерии, по които финансира чуждестранни организации“.


Абортите по света


По оценки на Световната здравна организация всяка година по света се извършват 22 милиона рискови аборта, основно в развиващите се страни. През 2008 г. те са довели до около 47 000 смъртни случая. Всяка година около 5 милиона жени са приемани в болница вследствие на рисков аборт, а над 3 милиона жени имат усложнения вследствие на липсата на адекватни здравни грижи след аборт.


Кампания в подкрепа на засегнатите организации


В отговор на решението на президента Тръмп Белгия, Холандия, Дания и Швеция организираха конференция на 2 март в Брюксел, на която присъстваха представители на 57 страни и на частни организации. В резултат бяха събрани 181 млн. долара за инициативата „Тя решава“ в подкрепа на жените и техните здравни права.

Допълнителна информация