Работа за младите: успяват ли мерките за стимулиране на младежката заетост

През май 2014 г. броят на безработните млади хора в ЕС е бил около 5,2 млн. души. Положението остава тревожно, но дали се движим в правилната посока? На 17 септември депутатите в ЕП ще направят преглед заедно със Съвета и Комисията на напредъка по две основни програми за борба с безработицата – Гаранцията за младежта и Инициативата за младежка заетост. Вижте на графиката как се е изменяло нивото на безработица сред младите в България и ЕС през последните 15 години.

Пазарът на труда в България във възрастовата категория до 25 години бележи известно подобрение от върховите нива в средата на 2013 г., но все още над 20% от младите не могат да намерят работа. Числата в ЕС като цяло не изглеждат по-добре, а в отделни страни като Гърция, Испания или Хърватия всеки втори млад човек е безработен.


Програмите на ЕС


В търсене на отговор на проблема Европейският съюз даде начало на две програми за подкрепа на младите. Гаранцията за младежта цели да гарантира, че хората на възраст до 25 години ще получат конкретно предложение за работа, продължаване на обучението или стаж в рамките на 4 месеца след официалното завършване на обучението. Европейският парламент одобри схемата през януари 2013 г., а наскоро Комисията представи 18 пилотни проекта.


Инициативата за младежка заетост от своя страна е насочена към регионите с младежка безработица над 25%. Програмите на Франция и Италия вече са одобрени от Комисията, а Полша, Португалия и Великобритания са изпратили своите предложения за съфинансиране.