Информационен бюлетин 
Актуализиран: 
 
Изготвен:   

Енергийна ефективност и възобновяеми източници - настоящото положение в ЕС  

Целта на ЕС за енергия от възобновяеми източници (20% от общото потребление до 2020 г.) вече е постигната от много държави. В четвъртък евродепутатите ще поощрят тези, които изостават, да направят по-голямо усилие. Другата резолюция, която ще се дебатира и гласува в четвъртък, посочва, че за да се постигнат целите за енергийна ефективност, европейското законодателство трябва да се прилага напълно.

Възобновяеми източници: целта е 30% до 2030 г.

 

Достъпът до финансиране е жизненоважен и съществуващите схеми за финансиране трябва да се използват ефикасно, за да се постигне целта от 20% енергия от възобновяеми източници до 2020 г. Това казват евродепутатите в проекта за незаконодателна резолюция, изготвен от Палома Лопес Бермехо (ЕОЛ/СЗЛ, Испания).


Резолюцията за възобновяемите източници припомня призива на Парламента за задължителни цели за дял от най-малко 30 % от потреблението до 2030 г. Създаването на основно право за собствено производство и собствено потребление е особено важно. То ше засили участието и ползите за потребителите в пазара за енергия. Освен това, по-добре интегриран пазар може да подпомогне бъдещето развитие на възобновяеми източници и намали цените за потребителите, се казва още в текста.


Енергийна ефективност: нужни са още усилия, за да се постигне целта от 20% до 2020 г.


Целта на ЕС за подобряване на енергийната ефективност с 20% до 2020 г. може да не бъде постигната, освен ако настоящото законодателство на ЕС не се спази изцяло. Това е предупреждението от втората резолюция, изготвена от Маркус Пипер (ЕНП, Германия).


Дори постигнатият до момента напредък би могъл да бъде загубен, ако предстоящото преразглеждане на директивата за енергийната ефективност не разшири нейните разпоредби до след 2030 г., предупреждават евродепутатите. Техният проект на резолюция оценява мерките за енергийна ефективност, предприети в държавите членки на ЕС до момента.


Бележка за редакторите


Относно възобновяемите източници, докладът посочва, че ЕС е на път да постигне общата си цел до 2020 г., но оценките на Комисията предвиждат, че Белгия, Франция, Люксембург, Нидерландия, Испания и Великобритания може да се наложи да подсилят своите политики, за да достигнат собствените си цели. За Унгария и Полша също не е сигурно. Държавите членки, които вече са постигнали своите цели или са на път да го направят, включват България, Чехия, Дания, Естония, Хърватия, Италия, Латвия, Литва, Австрия, Румъния, Финландия и Швеция.

 

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Процедурни кодове: 2016/20141 (INI) - възобновяеми източници; 2015/2232(INI) - енергийна ефективност

Дебат: четвъртък, 23 юни

Гласуване: четвъртък, 23 юни

Процедура: незаконодателни резолюции

Пресконференция:

#energyefficiency #energyunion #renewableenergy