Съветът, МФР и „Призм“ бяха във фокуса на дебата с лидерите на ЕС 

Съобщение за пресата 
 
 

Споделете тази страница: 

Резултатите от последния Европейски съвет и политическото споразумение за дългосрочния бюджет получиха хладен прием от депутати от различни групи във вторник. Парламентът ще гласува политическа подкрепа на Многогодишната финансова рамка (МФР) в сряда. Почти всички разкритикуваха Съединените щати след публикациите в пресата от уикенда относно шпионският скандал.

В редовният дебат след провеждането на Европейски съвет с председателите на Комисията Жозе Мануел Барозу и на Съвета Херман Ван Ромпой, лидерите на ЕНП, С&Д и АЛДЕ приветстваха високия приоритет на схемите за младежка заетост, даден от високия форум. Те одобриха и позицията на Съвета, че всяко евро в новия дългосрочен бюджет трябва да бъде разумно похарчено. Все пак, депутатите подчертаха, че трябва да се насочат повече усилия за справяне със социалните проблеми, за подобряването на достъпа до финанси за бизнеса и за изграждането на банковия съюз.


Лидерите на Зелените и Обединената европейска левица/Северна зелена левица се обявиха срещу споразумението за бюджета и заявиха, че в нея не са адресирани истинските проблеми, свързани с младежката безработица, множество социални проблеми и опазването на околната среда.


Европейските консерватори и реформисти и групата „Европа на свободата и демокрацията“ обявиха, че проблемът с младежката безработица не може да се разреши с повече европейски пари и че самият ЕС е частично отговорен за нея.


„Ние поставихме условия, базирани на здравия разум. Не можем да приемем Съюзът да бъде поставен на хлъзгавата плоскост на задлъжнялостта”, заяви Жозеф Дол (ЕНП, Франция). Той сериозно разкритикува дългото време, което отне вземането на решение: „Не можем да преминаваме през такива пазарлъци всеки седем години. Трябва да заложим ясни дефиниции на областите, финансирани от страните членки и от ЕС“, заяви той.


Въпреки че приемат споразумението за МФР, Социалистите и демократите осъдиха продължаващите строги ограничения. „Трябва да се насочим към политика на растежа. Сега направихте малка крачка. Ние се борихме докрай да осигурим по-голямо финансиране, но Съветът направи това невъзможно. Нужна е бюджетна дисциплина, но политиката на строги ограничения е неприемлива“, заяви Ханес Свобода (С&Д, Германия).


Председателят на Комисията Жозе Мануел Барозу нарече споразумението за МФР „инвестиция от почти един трилион евро в ръст и заетост” — послание, което отекна и в думите на председателя на Съвета Херман Ван Ромпой: „Надявам се, че ще одобрите МФР. Тя е катализатор за растеж и заетост“, заяви той.


„Успяхме да постигнем почти изцяло гъвкав бюджет, гарантирайки, че 908 млрд. евро ще бъдат напълно достъпни, а не както в миналия период, когато загубихме 55 млрд.“, заяви Ги Верхофстад (Алде, Белгия) относно постижението на Парламента да направи възможна гъвкавостта в прехвърлянето на средства от година на година и между различните пера на бюджета.


Г-н Верхофстад подчерта също, че ЕП не бива да дава окончателното си одобрение преди Съветът да се съгласи да изплати 3,9 млрд. евро изискуеми плащания за 2013 година.


Мартин Каланан (Европейски кокнсерватори и реформисти, Обединено Кралство) подкрепи споразумението за МФР, тъй като ЕС ще харчи по-малко от предишните седем години: „По-малкото е повече“ трябва бъде принцип за ЕС“, заяви той.


Габриеле Цимер (Обединена европейска левица/Северна зелена левица) от своя страна нарече споразумението лоша сделка. ЕП е пренебрегнат при този компромис. Това е съшиване на различни гледни точки с поглед към изборите в Германия и в ЕС, вместо към отчайващите социални и природни проблеми, заяви тя.


Найджъл Фараж (Европа на свободата и демокрацията, Обединено Кралство) поиска промяна на посоката за целия европейски проект, обявявайки усилията за борба с младежката безработица с помощта на гъвкавост в бюджета за „още бюрокрация и свръхрегулиране“.


Необходима яснота около шпионския скандал


Ребека Хармс (Зелени/Европейски свободен алианс) се обяви за незабавното спиране на подготовката за търговските преговори между САЩ и ЕС, след материалите в медиите, според които Щатите са шпионирали европейските институции както във, така и извън рамките на Съюза.


Г-н Верхофстад се обяви за създаването на разследваща комисия, а г-н Свобода заяви, че пакетът реформи за защита на данните трябва да се приеме преди започването на търговските преговори.