One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Домакинствата не трябва да бъдат лишавани от газ поради кризи в доставките, а подобни прекъсвания трябва да бъдат по-добре управлявани, съгласно новото законодателство, което трябва да осигури по-добра координация на ниво ЕС, както и планове за взаимосвързаност на газовите мрежи. Гласуването ще бъде във вторник, 21 септември.
Депутатите ще обсъдят резултатите от срещата на Европейския съвет на 16 септември заедно с неговия председател Herman Van Rompuy и представители на Комисията. Това е първият път, в който Van Rompuy ще представи в Страсбург заключенията на последния Европейски съвет, съгласно изискванията на Лисабонския договор. Сред темите, които ще бъдат разгледани, са отношенията на ЕС със стратегическите партньори и работата на работната група по икономическото управление, председателствана от Van Rompuy.
На 22 септември, сряда, депутатите ще гласуват законодателния пакет за финансовия надзор в ЕС, който, ако бъде приет, ще сложи началото на коренно променена структура в областта на европейската финансова регулация. Три нови надзорни органа ще бъдат създадени в областта на банките, финансовите пазари и застраховането и пенсиите, докато четвърти орган ще следи и предупреждава за повишаването на нивата на риск в европейската икономика.
Пациентите в Европа ще бъдат по-добре защитени и информирани относно използването на лекарства, както и за техните нежелани странични ефекти, ако депутатите одобрят законодателното предложение по въпроса. То предвижда създаването на общоевропейски и национални интернет портали за лекарствата, чрез които пациентите да получават подробна информация, както и да съобщават за различни странични реакции вследствие приемането на лекарства.
Европейският парламент иска по-гъвкави бюджетни правила, за да може бюджетът на ЕС да отговори на произтичащите от Лисабонския договор нови отговорности, като новата дипломатическа служба, или на непредвидени обстоятелства, като настоящата финансова криза. Според депутатите, в момента съществуващите бюджетни правила са твърде стриктни и не позволяват осъществяването на необходимите промени, както и прехвърлянето на средства за нови приоритети.
За да се подобрят търговските отношения между ЕС и Турция, митническият съюз трябва да бъде напълно функциониращ, бюрокрацията намалена, а оставащите тарифни и нетарифни ограничения - премахнати, се казва в доклада. Анкара трябва в пълна степен да изпълни своите задължения, произтичащи от митническия съюз с ЕС, включително по отношение на Кипър. Ако Турция не изпълни тези изисквания, това може допълнително да окаже "сериозно въздействие" върху процеса на преговорите, предупреждават депутатите.
Нарастващият авиационен трафик изисква повече усилия при разследването на инциденти, за да може по-голяма част от тях да бъдат предотвратени. Именно с тази цел новото законодателство на ЕС ще гарантира независимостта на разследванията при подобни случаи. Текстът, по който вече има споразумение със Съвета, изисква авиокомпаниите да предоставят списък на пътниците на борда до два часа след инцидента, за да могат да бъдат информирани близките им.
Независимо дали служат за премахване на бактериите във водата или за унищожаване на плужеци в градината, продуктите за борба с вредителите трябва да бъдат одобрени като безопасни, преди да бъдат пуснати на пазара на ЕС. Правилата относно биоцидите (покриващи продуктите извън областта на земеделието) ще бъдат обновени с цел по-голяма защита на здравето и околната среда, като същевременно ще рационализират процеса на одобряване на продуктите.
В незаконодателен доклад на ЕП се предлага да се премахнат пречките пред общия дигитален пазар, за да се намалят нарушенията на авторското право в интернет.
Ново споразумение с Пакистан относно реадмисията на незаконно пребиваващи лица в ЕС ще бъде гласувано в четвъртък. Спорното споразумение, по отношение на което ЕП има право на вето, цели да намали незаконната имиграция, като направи по-лесно връщането на незаконно пребиваващите лица към тяхната страна на произход.
Интернет е най-бързо нарастващият канал за търговия, но въпреки това само един от трима потребители разглежда възможността за онлайн пазаруване от друга страна в ЕС. В доклад по собствена инициатива депутатите предлагат мерки за насърчаване на трансграничната електронна търговия и повишаване на доверието на потребителите.
Напредъкът на преговорите по отношение на климатичните промени, търговките въпроси, оръжейното ембарго над Китай и положението с активистите за правата на човека, най-вероятно ще бъдат сред темите, които депутатите ще обсъдят с представители на Съвета и Комисията във вторник. ЕС и Китай ще проведат 13-тата годишна среща на върха на 6 октомври.
Парламентът ще обсъди в четвъртък как ЕС може да предотврати вноса в ЕС на продукти, произведени от затворници в китайските трудови лагери. Депутатите, които многократно в свои резолюции са осъждали тези лагери (над 500 на брой), ще отправят също така питане към Комисията дали смята да повдигне този въпрос по време на преговорите с Китай. САЩ вече са забранили вноса на такива продукти на своя пазар.