Syrské ženy s dětmi na nábřeží řeckého přístavu nastupují do minibusu; v pozadí lodní trajekt        

Poslanci apelují, aby státy plnily své závazky v relokaci uprchlíků  
Společnost 
 

Migrační krize Evropou otřásla od základů. Ačkoliv dnes už nevidíme denně v médiích dramatické záběry lidí riskujících své životy ve snaze nalézt útočiště, uprchlíci nezmizeli. Hlavní nápor nese Řecko a Itálie a jedním ze způsobů, jak jim odpomoci, je relokace žadatelů o azyl. Do září by se mělo z obou zemí přerozdělit 160 000 žadatelů do jiných států EU. Termín závazku se blíží a poslanci v dnešní debatě ostře kritizovali neochotu členských států jej splnit.

UN Secretary-General Antonio Guterres addressed today the Members of the European parliament in Strasbourg        

Generální tajemník Guterres: Od silné a jednotné EU závisí síla OSN  
Evropské záležitosti 
 

Pokud chceme ustát globální problémy pramenící z rostoucího počtu ozbrojených konfliktů, porušování lidských práv, změn klimatu a globalizace, musí Evropská Unie a OSN spolupracovat. To bylo poselství generálního tajemníka Organizace spojených národů Antónia Guterrese, který na plénu Parlamentu vystoupil ve středu 17. května. „Silná a spojená Evropa je naprosto základním pilířem silné a efektivní OSN,“ prohlásil.

Videoreportáž o pronásledování homosexuálů v Čečensku        

Den proti homofobii: EP upozorňuje na pronásledování homosexuálů v Čečensku 
Společnost 
 

17. května si připomínáme mezinárodní den boje proti homofobii, transfobii a bifobii. V jeho předvečer probírali poslanci na plénu pronásledování homosexuálů v Čečensku. O kampani násilí a zastrašování vůči nim informovaly nezávislá ruská média a nevládní organizace. V návaznosti na rozpravu pléna přijme Parlament 18. května k této problematice usnesení.

Jak poznáte falešné zprávy a co proti nim dělá EP? Shrnuje naše nefalšované video 👇 https://t.co/NHMbp5G6xu

Další články: 

Ilustrace k tématu "síly globalizace" ©AP Images/European Union-EP        

Budoucnost EU: jak usměrnit globalizaci ve prospěch Evropy 
Evropské záležitosti 
 

Globalizace: pro některé démon pro jiné příležitost. Na jedné straně vytváří nové zisky, ale na druhé straně dokáže otevření trhů také narušit hospodářství. Evropská unie se dlouhodobě snaží její síly využít ve svůj prospěch a omezit negativní dopad díky spolupráci s ostatními zeměmi a nastavení společných pravidel. V úterý 16. května proberou poslanci diskusní dokument Evropské komise, jak využít potenciál globalizace. Při té příležitosti shrnujeme, co již navrhnul Parlament.

Ilustrace zobrazuje čtyři postavy na nafukovacím čluně na vodě        

Migrace je stále palčivé téma, jak potrvdil průzkum Eurobarometr 
Evropské záležitosti 
 

Skoro tři ze čtyř Evropanů (73%) si přejí, aby EU dělala víc v opatřeních na řešení migrace. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Eurobarometr. Od roku 2015 přijala EU řadu opatření a také se snaží zlepšit a aktualizovat již existující pravidla. Podle průzkumu přesto 58% dotázaných hodnotí unijní kroky v řešení migrační krize jako nedostatečné. Potěšující je nicméně fakt, že je to o osm procentních bodů méně nespokojených než před rokem. Shrnujeme, na čem v tomto směru pracuje Evropský parlament.

Videoreportáž - Soukromé bezpečnostní firmy: přísnější pravidla a větší dozor        

K bojovým operacím by neměly být využívány soukromé bezpečnostní firmy 
Bezpečnost 
 

Soukromé bezpečnostní firmy zajišťují nejenom například hlídače ve vaší bance, ale přebírají také bezpečnostní i vojenské úkoly na zahraničních misích vedených pod hlavičkou členských států či EU jinde ve světě. Vzhledem k tomu, že se jedná o důležité a citlivé úkoly, navrhují poslanci zahraničního výboru jejich jasné vymezení. Soukromé bezpečnostní firmy by dle nich rozhodně neměly být využívány pro bojové úkoly, protože v nich jde o život civilního obyvatelstva.

infografika ilustrující, kolik občanů přímo zasáhne brexit        

Slyšení: Chránit práva občanů EU po brexitu 
Evropské záležitosti 
 

Zřejmě nejvíc dopadne brexit na víc než tři miliony cizinců s pasem EU, kteří žijí ve Spojeném království, ačkoliv jenom někteří z nich mohli sami hlasovat v referendu o setrvání respektive vystoupení. Evropští vyjednavači chtějí v nadcházejících jednáních s Londýnem co nejdřív dosáhnout dohody o právech občanů EU v UK. Parlament k tématu tento týden organizuje veřejné slyšení. Naše infografika ilustruje situaci těch, kterých se brexit dotkne v první linii.

videorozhovor: Francesco Fresi: Vzpomínky na Řím        

Den Evropy: Jaké je dnes jeho poselství? 
Evropské záležitosti 
 

Den Evropy 9. května je připomínkou společné cesty od války k míru; od ničení ke spolupráci. Právě 9.5.1950 francouzský ministr zahraničí Robert Schuman formuloval vizi jednotné Evropy, kde se konflikty postupně překlenou spoluprací při naplňování konkrétních cílů. V roce 1958 dostal Schumanův sen reálnou podobu v Římských smlouvách zakládajících společenství, ze kterého se vyvinula Evropská unie. Jeden z účastníků v Římě, Francesco Fresi, se zamýšlí nad mimořádnou cestou, kterou Evropa urazila.

infografika ilustrující ekonomiku sdílení        

Infografika: Kdo využívá platformy pro sdílení 
Ekonomika 
 

Ekonomika sdílení - ne každý si hned představí něco konkrétního - ale jména jako Airbnb, BlaBlaCar, Deliveroo, Uber jsou většině lidí dobře známá. Jsou to příklady online platforem, které propojují ty, kdo nabízejí zboží a služby, s poptávajícími. Výbor pro vnitřní trh se rychlým růstem odvětví zabývá a poslanci chtějí podpořit jeho výhody, ale také omezit negativní stránky tohoto nového modelu podnikání. Ve zprávě přijaté 3. května volají po společných pravidlech v EU.

Vlajka EU na budově Evropského parlamentu.        

Tento týden v EP: občané EU v UK, daňové režimy, přípravy květnové plenárky 
Evropské záležitosti 
 

Tento týden se koná společné slyšení tří výborů zaměřené na situaci občanů EU žijících ve Spojeném království. Před výbor vyšetřující praní peněz předstoupí zástupci tří daňových jurisdikcí, aby vysvětlili své praktiky. Hlavní náplní tohoto týdne jsou schůze politických skupin, které připravují svá stanoviska pro plenární zasedání na příští týden.

Klikněte na obrázek pro zobrazení výsledků průzkumu Eurobarometr        

Pět poznatků z celoevropského průzkumu veřejného mínění 
Evropské záležitosti 
 

Výsledky nejnovějšího průzkumu veřejného mínění Eurobarometr nasvědčují tomu, že Evropané si uvědomují potřebu hledat východiska pro nejpalčivější problémy společně, ale zároveň pochybují, jestli jsou politici schopni přijít se skutečným řešením. V této infografice podáváme přehled o oblastech, kde lidé očekávají od EU větší aktivitu, a v komentáři shrnujeme pět hlavních závěrů včetně několika poznatků o názorech a postojích Čechů.

Fotka z dne otevřených dveří v Evropském parlamentu v Bruselu
       

V sobotu v Bruselu: přijďte do Evropského parlamentu 
Evropské záležitosti 
 

Evropský parlament pořádá den otevřených dveří tuto sobotu od deseti do šesti. Návštěvníci můžou zasednout v jednací místnosti pléna, připojit se k prohlídce s průvodcem, shlédnout debatu a hlasovat o ní. Letošní den otevřených dveří také nabízí jednu mimořádnou událost: 6. května bude zpřístupněno nové muzeum „Dům evropských dějin“. Nenechte si to ujít, těšíme se na vás!

Odebírat aktualizace k oblíbeným tématům