Rozprava o humanitární pomoci ve Středomoří 

Působení nevládních organizaci ve Středomoří a rozdílné reakce členských států na jejich aktivity budou ve středu předmětem plenární rozpravy se zástupci Rady a Komise.

Přestože počet migrantů a žadatelů o azyl přicházejících do Evropy výrazně klesl, jen za tento rok se podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) při pokusu dostat se přes Středozemní moře ztratilo či zahynulo až 682 lidí. Poslední loď ztroskotala ve Středozemním moři 3. července - u tuniského pobřeží tehdy zahynulo 83 lidí. Šlo o druhý největší počet obětí při incidentu tohoto typu v roce 2019.

Poslanci se pravděpodobně vyjádří i k případu kapitánky plavidla Sea-Watch 3 Carol Racketeové, která byla zatčena v Itálii po nepovoleném zakotvení na ostrově Lampedusa a vylodění více než 40 migrantů zachráněných na moři. Italská vláda opakovaně deklarovala, že přístavy země jsou pro pátrací a záchranná plavidla uzavřeny.

Plénum by se mohlo zabývat situací tisíců migrantů zadržovaných v detenčních střediscích v Libyi na místech probíhajících bojů - například v okolí hlavního města. Minulý týden zahynulo více než 60 lidí při leteckém útoku na zařízení v Tajoure, kde byli zadržováni migranti.


Rozprava: středa, 17. července

Postup: prohlášení Rady a Komise s rozpravou