One in five under 25 can't find a job within the EU. Parliament wants to use unspent 82 billion euros from structural funds to create new job opportunities in...(read more) Facebook
The EU's trade deficit with China tripled in just 10 years. How do we rebalance? As a first step, Members want to establish a monitoring board to find out to...(read more) Facebook
Some Parliament members are suggesting that European politicians should show Euro 2012 in Ukraine the red card in protest over the treatment of opposition...(read more) Facebook
Strong - but not invulnerable. Despite an impressive 4 metres and 600kg, the blue fin tuna is an endangered species. And why? Overfishing and illegal catches....(read more) Facebook Přeshraniční převody peněz v rámci EU jsou často zdlouhavé a nákladné. To by měla změnit pravidla, o kterých včera jednali poslanci Evropského parlamentu. Dnes o nich budou hlasovat. Pokud bude zpráva schválena, banky v zemích eurozóny budou povinny zpracovávat přeshraniční úhrady v eurech skoro stejně jako platby domácí. Od 1. února 2014 by tak měly být přeshraniční úhrady levnější, rychlejší a bezpečnější.
Zpravodajka pro tento návrh, finská lidovecká poslankyně Sari Essayah nám vysvětlila podrobnosti.
Její zpráva o modernizaci Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA) odráží dohodu mezi Evropským parlamentem a členskými státy, které bylo dosaženo loni v prosinci. Díky novým pravidlům by mělo dojít ke zjednodušení přeshraničních plateb, které by se téměř neměly lišit od plateb v rámci jedné země.
Zpravodajka říká, že nová pravidla přinesou výhody jak jednotlivým spotřebitelům, tak i podnikům. "Pokud člověk bude pracovat v zahraničí, nebude potřeba zakládat si tam nový bankovní účet, ale bude mít možnost nechat si posílat výplatu na svůj bankovní účet doma." Ti, kteří vlastní nemovitost v zahraničí a musí tam platit třeba vodu a elektřinu, by mohli platit přímo ze svého domácího účtu. "I pro podniky bude výhodné to, že jim pro celou Evropu bude stačit jeden bankovní účet pro všechny platby", ujišťuje Sari Essayah.
"Díky snadným platbám je snadné nakupovat zboží a služby prostřednictvím internetu v celé EU, a tak má občan reálnou možnost porovnat ceny a vybrat si tu nejvýhodnější. Nákup počítače od nejlevnějšího prodejce online vám může ušetřit stovky euro, a to tlačí dolů ceny na celém trhu", připomíná zpravodajka
Otevřením soutěže v oblasti plateb by mohla během šesti let evropská ekonomika narůst nejméně o 123 miliard eur, a dopadová studie zveřejněná Evropskou komisí hovoří až o 300 miliardách eur. "V případě bezhotovostních plateb nebo inkasa jsou náklady většinou zahrnuty do ročních poplatků za účet. V dlouhodobém výhledu by se i tyto platby měly díky soutěži snížit. Vzhledem k tomu, že tyto náklady ale nejsou pro klienta přímo viditelné, nemusí být jasně viditelný ani dopad jejich snížení, i když může znamenat významnou úsporu", okomentovala údaje Komise zpravodajka.
SEPA zahrnuje 32 evropských zemí. Kromě 27 členských zemí EU je to ještě Švýcarsko, Norsko, Monako, Island a Lichtenštejnsko. Pro banky mimo země eurozóny by nová pravidla měla platit od 1. listopadu 2016.
Nový platební systém bude při identifikaci jedinečné platební účty občanů v EU spoléhat pouze na používání mezinárodně uznávaného číslo IBAN. Poskytování BIC kódu banky bude postupně zrušeno. Spotřebitelé budou mít navíc možnost pověřit své banky, aby inkaso omezily na určitou částku nebo období.