Sdílet tuto stránku: 

Přes internet se díváme na televizi, hrajeme hry, posloucháme hudbu, nebo sledujeme seriály. Naše předplatné s námi cestuje na mobilních zařízeních, ale často se jeho obsah v zahraničí nespustí. Poslanci chtějí ovšem hranice smazat a zajistit přenositelnost online služeb všude v rámci EU. Parlament hlasuje o návrhu 18. května.

Co nový návrh změní?


Podle nového nařízení by měl každý, kdo si zaplatil online obsah u poskytovatele služeb ve své zemi bydliště mít přístup ke svému předplatnému v každé zemi EU, kde bude pobývat dočasně například na dovolené, studijním pobytu či pracovní cestě.


Zpravodaj připravující stanovisko Parlamentu k nařízení, francouzský liberál Jean Marie Cavada, to shrnul na příkladu: „Bydlíte v Německu a jedete na dovolenou do Španělska, nebo na služební cestu. Budete tam mít přístup k on-line službám poskytujícím obsah stejně jako doma v Německu, protože přenositelnost se bude uplatňovat po celé EU.“


Poskytovatelé obsahu budou moci ověřit, kde se předplatitelé nachází a jestli se například natrvalo nepřestěhovali. Jde zde totiž o ochranu licencí na autorská práva. Parlament nicméně chce, aby poskytovatelé při ověřování jednoznačně zajistili ochranu údajů a soukromí uživatelů.


Pokud plénum schválí své stanovisko v hlasování 18.5., bude postoupeno Radě (ministrů) zemí EU a jestli jej ve stejném znění přijmou, mohlo by začít platit od první poloviny roku 2018 a bude se vztahovat i na již předplacené služby.


Související opatření


Krom přínosu pro cestující předplatitele online přístupu k hudbě, videím, či hrám by mělo nařízení také podporovat využívání legálně nabytého obsahu a tím omezovat pirátské stahování.

Vedle toho začne od 15.6.2017 platit konec roamingu. Poslanci také pracují na nových opatřeních proti geoblockingu, aby prodejci online nemohli diskriminovat své zákazníky na základě jejich bydliště v EU.


Rostoucí trh online služeb poskytujících obsah


Skoro 11% domácností mělo v roce 2016 předplacené služby ‚video na přání‘. Podle očekávání Evropské vysílací unie (EBU) se do roku 2020 jejich počet zdvojnásobí. Největším poskytovatelem je v EU Netflix (54% trhu s předplatnými), ale přeshraniční přenositelnost se dotkne nejenom náruživých diváků filmů či seriálů, ale i čtenářů e-knih a posluchačů hudby.


Podle údajů Komise za rok 2016 využívalo internet na stahování her, obrázků, filmů nebo hudby 58,8% obyvatel ČR. Průměr EU byl 64%.