Hospodářský růst: co dělá Parlament pro podporu ekonomiky EU

Parlament pracuje na obnovení důvěry v bankovní a finanční systém od začátku hospodářské krize. Poslanci chtějí podpořit investice a růst.

Ilustrační foto k tématu "prohloubení hospodářské a měnové unie" ©AP Images/European Union-EP
©AP Images/European Union-EP

Parlament v posledních letech přijal nové regulace bankovnictví, podpořil investice do evropského hospodářství, zasazuje se o posílení koordinace hospodářských politik zemí EU a přišel s návrhy opatření proti únikům daní. Evropská Komise publikuje 31. května podklady k diskusi o budoucnosti hospodářské a měnové unie a při této příležitosti shrnujeme dosavadní práci poslanců v této oblasti a čeho chtějí dosáhnout v budoucnu.


Banky a finančnictví


Finanční krize roku 2008 odhalila slabiny bankovního systému a když se začaly velké banky potápět, sáhly státy do veřejných rozpočtů a z peněz daňových poplatníků je zachránily. Poslanci chtěli proto posílit kontrolu bank a snížit náklady pro státní kasy a dopad na hospodářství. Přijali legislativu, díky níž je Evropská centrální banka přímo odpovědná za dohled nad víc než stovkou velkých bank zemí eurozóny. Evropa se také napříště chtěla vyhnout tomu, aby náklady za záchranu bank nesli běžní střadatelé a proto jsou vklady do výše 100 000 eur zajištěny. Selhání bank má v EU koordinovaně a proto efektivněji napříště řešit společný orgán, takzvaný jednotný mechanismus pro řešení krizí.


Parlament zároveň posílil požadavky na to, jak mají banky nakládat se svým kapitálem, aby byly připravené na možné budoucí otřesy. Poslanci aktuálně pracují na další aktualizaci stávajících pravidel.

 

Veřejné rozpočty


Jako odpověď na problémy plynoucí z disparátních hospodářských a fiskálních politik (nestabilita některých zemí měla za důsledek, že si musely půjčovat s vyššími úroky) vytvořila EU mechanismus Evropského semestru. Každoročně začíná tím, že Evropská komise navrhne doporučení týkající se hospodářských a měnových plánů členských států. Následně jsou probrána a přijata Radou (členských států) a Evropský semestr končí uplatněním daných doporučeních na národní úrovni. Parlament se aktivně účastnil přípravy legislativy (takzvaný six-pack a two-pack), o níž se Evropský semestr opírá.

Zabránit daňovým únikům


V kontextu finanční krize a utahování opasků bylo neudržitelné nadále tolerovat daňové úniky, optimalizace, daňové ráje a další. Parlament proto ustavil již několik vyšetřovacích výborů a formuloval návrhy jak zajistit, aby jednotlivci i firmy odváděli spravedlivě svůj podíl daní do veřejných pokladen.

Investice


Hospodářský růst byl v důsledku krize slabý také proto, že finance vynaložené na záchranu bank chyběly v investicích. Proto EU v roce 2015 spustila tříletý investiční plán EFSI, který má pomocí unijních garancí nalákat veřejné i soukromé investice ve výši 315 miliard eur.


Evropský fond pro strategické investice (EFSI) má dosud poměrně dobré výsledky. Parlament bude v červnu 2017 hlasovat, zda bude prodloužen. Na stole je návrh jeho prodloužení do roku 2020 a měl by mobilizovat 500 miliard eur investic do evropského hospodářství. Jejich hlavními příjemci by měly být malé a střední podniky.

Další reformy


Poslanci by si přáli, aby eurozóna získala svůj specifický rozpočet, jak vyplývá z únorového usnesení pléna.

Parlament také vkládá velké naděje v jednotný digitální trh a jeho potenciál podpořit hospodářský růst v Evropě.

Zároveň poslanci trvají na tom, že Evropská unie musí nadále pečovat i o sociální pilíř.

 

Debata o budoucnosti evropské integrace


Evropská komise chystá pět strategických dokumentů, které budou zaměřeny na výzvy v pěti oblastech činnosti EU: sociální rozměr Unie, globalizace, hospodářská a měnová unie, obrana, finance. Představí je v průběhu května a června.


Jedná se o přehled možností a scénářů, podle nichž se může Unie vyvíjet s výhledem do roku 2025, nikoliv obhajobu nějakých konkrétních opatření. Konkrétní vyústění debaty nad těmito návrhy bude zářijový projev o stavu Evropské unie od předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera tradičně v Evropském parlamentu.

Příprava nové legislativy

Audiovizuální materiály