Daňové úniky: podle poslanců podrývají členské státy důvěryhodnost EU 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslankyně Ana Gomes a poslanec Werner Langen 

Kvůli daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem se každoročně ztrácí obrovské sumy peněz. Podle některých odhadů jen v EU takto zmizí až 1 000 miliard eur ročně.

Vlády by tyto peníze mohly využít například k investicím do zdravotnictví, vzdělávání a jiných veřejných služeb, místo toho ovšem putují do daňových rájů na celém světě. Pro ilustraci: z prostředků, které se národním orgánům ztratily ve spojitosti s kauzou Panama Papers, by se dalo vytvořit 1,5 milionů nových pracovních míst.

 

Zavedení černé listiny daňových rájů bylo jedním z klíčových požadavků zvláštního výboru PANA, který vyšetřoval, jaká opatření jsou potřeba k zastavení daňových úniků a vyhýbání se daňovým povinnostem.

 

Ministři financí z členských států se 23. ledna 2018 přesto rozhodli vyjmout osm zemí z černé listiny s ohledem na to, že se zavázaly zabývat výtkami a požadavky EU. Kromě Panamy se to týká Barbadosu, Grenady, Jižní Koreje, Macaa, Mongolska, Tuniska a Spojených arabských emirátů.

 

„Rozhodnutí Rady [...] je nepřiměřené. Rada by neměla rozhodovat o vyjmutí států z černé listiny na základě nezávazných dopisů a ujištění, ale na základě faktů. V neposlední řadě by měla uvažovat nad tím, které členské státy EU by měly být na listinu zařazeny,“ řekl bývalý předseda zvláštního vyšetřovacího výboru PANA, německý křesťanský demokrat Werner Langen.

 

„Mám za to, že rozhodnutí podrývá důvěryhodnost EU, která od počátku nebyla velmi přesvědčivá. Mezi největší daňové ráje totiž patří několik členských států, které neustále brání zásadním vnitřním reformám,“ souhlasila místopředsedkyně stejného výboru, portugalská sociální demokratka Ana Gomes.

 

„Současné zákony umožňují některým členským státům využívat legálně daňové podvody jako ‚obchodní model‘ k podpoře vlastní ekonomiky. Tyto postupy je třeba zarazit, aby mohla fungovat spravedlivá daňová soutěž mezi členskými státy,“ dodal Langen.

 

Oxfam: „odměňujme práci, ne bohatství“

Britská charitativní organizace Oxfam ve své nejnovější zprávě o nerovnosti zdůrazňuje, že ti nejbohatší by měli platit vyšší daně a žádá tvrdý zákrok proti daňovým rájům. K tomu je dle Oxfamu potřeba zavést objektivní černou listinu daňových rájů a automatické sankce pro společnosti, které je využívají.

 

„Chápeme a vidíme spojitosti mezi nespravedlivým daňovým systémem a stoupající nerovností v naší společnosti, nerovným zacházením s malými a středními podniky a nadnárodními korporacemi i s tím, že tu máme ‚závod o nejhorší podmínky‘ mezi členskými státy. Tohle všechno samozřejmě podporuje populismus a znevažuje naše vlády, politické strany a veřejné instituce. Je potřeba, aby členské státy svým slibům ohledně boje proti nerovnosti a daňovým únikům dostály příslušnými činy. Rada opakovaně oslabuje reformy navrhované Komisí, které Parlament vyžaduje a podporuje,“ vysvětluje poslankyně Gomes.

 

Kauzy Panama a Paradise Papers odhalily, že bohatí skrývají nejméně 6 000 miliard eur před daňovými orgány prostřednictvím globální sítě daňových rájů.