Evropské dobývání vesmíru: Infografika 

Aktualizováno: 
 
Vytvořeno:   
 

Sdílet tuto stránku: 

Aktivity EU ve vesmíru  

Evropský vesmírný program nesmí zaostat za konkurenty, vyzývá Parlament. Vesmírné technologie se používají v dopravě, zemědělství i komunikacích. Víc zjistíte z naší infografiky.

Unijní vesmírná strategie zahrnuje sice kosmos, ale užitek z něj mají zejména podniky a občané. Poslanci se proto vyslovili pro vytvoření vesmírného programu pro EU a Evropskou kosmickou agenturu a Unie bude i v příštím rozpočtovém období 2021-2027 podporovat programy jako Galileo, Copernicus a Vesmírný pozorovací program. Plénum ve Štrasburku navrženou strategii podpořilo 17. dubna 2019.

„Moderní, bezpečná, konkurenceschopná, efektivní a udržitelná doprava výrazně závisí na vesmírném programu. Navigační systém a pozorování Země z vesmíru zvyšují výkon dopravních služeb, což přináší mnoho výhod jak na globální, tak na evropské úrovni,“ vysvětlil zpravodaj návrhu, italský poslanec za konzervativce Massimiliano Salini význam vesmírného programu.

„Efektivnějším řízením dopravy snižujeme emise a přispíváme k řešení klimatické změny. Větší nasazení dronů posune doručovací a poštovní služby, lepší plánování leteckých tras zase sníží počet zrušených letů a hluk,“ vypočítal italský poslanec.


Agentura pro Galileo v Praze

Vesmírné technologie jsou nezbytné pro řadu důležitých služeb, na nichž Evropané závisí. Žádná z členských zemí si však nemůže dovolit vesmírný program sama.

Důležitou roli v evropském vesmírném programu hraje Česká republika. V Praze od roku 2012 sídlí centrum navigačního systému Galileo (GSA). V roce 2021 se tato technologická agentura transformuje v Agenturu EU pro kosmický program, čímž se rozšíří její působnost. V praxi to bude znamenat navýšení počtu expertů a zaměstnanců agentury v Praze, a tudíž nové pracovní příležitosti.

„Nový vesmírný program sází na spolupracující Evropu. Jeho cílem je dosažení výsadního postavení Evropy v pozorování planety, navigaci a technologickém výzkumu. Přestože je Evropa v současnosti druhou vesmírnou velmocí, musíme ještě zvýšit míru naší spolupráce, pokud tuto pozici chceme udržet. Nezapomínejme, že tradiční kosmické velmoci jsou stále velmi aktivní a že se zároveň objevují noví hráči, kteří Evropě v této oblasti konkurují,“ zdůraznil Salini.

Aby nařízení vstoupilo v platnost, musí jej ještě formálně schválit Rada EU (členské země).

Start Sentinelu-2B na nosiči Vega z Evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně 7. března 2017. ©ESA–Stephane Corvaja, 2017