Unie chce investovat více než 9 miliard eur do rozvoje digitálních technologií 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci podpořili zřízení programu na rozvoj digitálních technologií - ©AP Images/European Union-EP  

Vysoce výkonné počítače, umělá inteligence, kybernetická bezpečnost a digitální dovednosti. Do těchto oblastí poputují finance z nového programu EU, jehož zřízení Parlament podpořil.

Evropská unie plánuje vytvořit nový program Digitální Evropa, jehož cílem je podpora digitálních dovedností Evropanů a rozvoj digitální infrastruktury. Poslanci jej schválili 17. dubna. Program bude disponovat 9,2 miliardy eur v příštím rozpočtovém období mezi lety 2021-2027.

Jde o součást širší strategie k většímu využití potenciálu, který skýtá jednotný digitální trh. Jeho rozvoj může přinést až čtyři miliony nových pracovních míst a 415 miliard eur do unijní ekonomiky ročně. Zároveň zvýší konkurenceschopnost Unie na globálním trhu.

Dohnat USA a Čínu


„Evropský technologický sektor už řadu let zaostává za Spojenými státy a Čínou. Potřebujeme jednotný celounijní přístup a ambiciózní investice, abychom vyřešili chronický nesoulad mezi rostoucí poptávkou po nejnovějších technologiích a tím, co je dostupné v Evropě,“ uvedla rakouská liberální poslankyně Angelika Mlinar, která je zpravodajkou návrhu.

Z rozpočtu programu bude financováno hned několik oblastí. Část prostředků je například určena na zvýšení dostupnosti technologií pro úřady a malé a střední podniky, další část bude investována do strategicky důležitých odvětví, jako jsou superpočítače, umělá inteligence a kyberbezpečnost.

Kam se investují peníze z programu (v eurech):  
  • 2,7 miliardy na superpočítače 
  • 2,8 miliardy na vývoj umělé inteligence 
  • 2 miliardy na zvýšení kyberbezpečnosti 
  • 700 milionů na rozvoj pokročilých digitálních dovedností 
  • 1,3 miliardy na rozsáhlé využívání digitálních technologií  

Podle poslankyně Mlinar je sice úroveň výzkumu a inovací v Evropě velmi vysoká, avšak evropské podniky, zejména ty malé a střední, mají potíže získat výhody z toho plynoucí. "Tento program byl navržen tak, aby řešil malé využívání stávajících technologií. Jsme na cestě k vytvoření jednoho z nejslibnějších a nejpotřebnějších fondů pro budoucnost Evropy,“ vyzdvihuje jeho význam rakouská poslankyně.

Další kroky


Formální souhlas se zřízením a podobou programu ještě musí udělit Rada (členské země).