Přemrštěným poplatkům za přeshraniční hovory v Evropě odzvonilo 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Od 15. května platí cenový strop pro volání mezi zeměmi EU a posílání SMS. Minuta takového mezinárodního hovoru vás vyjde maximálně na 5 korun (19 centů) a SMS na 1,5 koruny (6 centů).

Cena volání v jednotlivých zemích sice dlouhodobě klesá a EU v roce 2017 zrušila poplatky za roaming. Operátoři si přesto stále účtovali poměrně vysoké přirážky za volání z domova do jiné země EU. Vznikla tak absurdní situace, kdy bylo levnější volat ze zahraničí domů než z domova do ciziny. Tomu je nyní konec. Ať už tedy voláte z Česka na Slovensko nebo do Portugalska, díky novým předpisům zaplatíte za minutu hovoru maximálně 5 korun a za SMS korunu padesát (bez DPH).

„S výsledkem u roamingu jsem velice spokojená, ale zastavili jsme se v půli cesty. Teď můžeme konečně říci, že už nezáleží na tom, zda voláte z domova do jiné evropské země nebo zda se nacházíte v jiné evropské zemi a chcete si zavolat domů,“ pochvaluje si novinky, které začaly platit v půli května česká poslankyně Dita Charanzová, která se v Parlamentu podílela na přípravě stanoviska k dané normě.


Zastropování poplatků za přeshraniční hovory je součástí unijní revize předpisů o telekomunikacích, kterou Parlament schválil 14. listopadu 2018. Levnější volání má pomoci k rozvoji digitálního trhu a zajistit všem Evropanům příležitost podílet se na digitální ekonomice a společnosti, ať už bydlí kdekoliv a bez ohledu na jejich příjem.

Jak se v Evropě zlevňují různé typy volání a modernizují telekomunikační sítě zjistíte z tohoto videa a článku.