Tento týden v Evropském parlamentu: ACTA, daň z finančních transakcí, hospodářská správa, práva cestujících 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Po relativně klidnějším tyrkysovém týdnu čeká poslance týden růžový, tedy týden schůzí výborů. Bude nabitý událostmi kolem kontroverzní dohody ACTA, jednáním o ratingových agenturách a dani z finančních transakcí, poslanci Evropského parlamentu se také sejdou se svými kolegy z národních parlamentů nad jednáními o hospodářské správě a růstu a reformě politiky rybolovu.

Předseda Evropského parlament Martin Schulz bude jednat s poslanci řeckého parlamentu a delegace Evropského parlamentu je na cestě do Barmy.


Řadu událostí týkajících se mezinárodní dohody proti padělatelství ACTA zahájí v úterý ve 12:30 předání petice proti ACTA s téměř dvěma a půl miliony podpisů Petičnímu výboru. V úterý bude o ACTA jednat i Výbor pro průmysl, a ve středu Výbor pro zahraniční obchod. Ve čtvrtek 1. března se bude konat workshop o ACTA s odborníky i zástupci veřejnosti.


Na programuje i několik ekonomických témat. V úterý bude Hospodářský a měnový výbor jednat o tzv. "2-packu", balíčku obsahujícím pravidla pro hospodářský a rozpočtový dozor nad finančně nestabilními členy eurozóny. Jedná se o společných pravidlech pro posuzování rozpočtů zemí eurozóny a o tom, jak napravovat přílišné deficity. Ve středu bude výbor jednat o pravidlech pro ratingové agentury a dani z finančních transakcí, a předseda eurozóny Jean-Claude Juncker bude s poslanci diskutovat o hospodářském dialogu.


Dále se pak bude mimo jiné v úterý na jednání Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku hlasovat o  dalším snížení cen za roaming a zlepšení energetické účinnosti, včetně renovování veřejných budov. V úterý a ve čtvrtek budou Výbor pro dopravu a Výbor pro životní prostředí jednat o obchodování s emisemi a letecké dopravě. Ve středu bude Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví hlasovat o přísnějších pravidlech pro dětskou výživu. A už dnes má Výbor pro občanské svobody na programu dohodu s USA o údajích o cestujících (PNR).


Ve středu a ve čtvrtek přivítá Zahraniční výbor ministry z Bahrajnu, Jordánska a Kataru.  


V úterý vpodvečer vystoupí předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v řeckém parlamentu, poté bude s tamními poslanci diskutovat o současné situaci i výhledech do budoucnosti.


V neděli odcestovala do Myanmaru 11-členná delegace Evropského parlamentu, aby se účastnila prvního meziparlamentního setkání, trvajícího do 2. března. Ve středu se mají zástupci Evropského parlamentu setkat s nositelkou Sacharovovy ceny a Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij.