Nad Evropským parlamentem se rozsvítilo srdce na počest Václava Havla 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Neonové srdce nad vchodem budovy Evropského parlamentu připomíná odkaz Václava Havla. 

"Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!" Nejznámější heslo bývalého disidenta a později československého a českého prezidenta Václava Havla zaznělo při včerejším slavnostním rozsvícení neonového srdce, instalovaného na jedné z hlavních budov Evropského parlamentu v Bruselu, jako pocta Havlovu boji proti totalitě. Místopředseda Parlamentu Oldřich Vlasák, který v předvečer prvního výročí Havlova úmrtí srdce rozsvítil, označil Havla za symbol boje za svobodu a demokracii.

17. prosince se nad budovou Evropského parlamentu pojmenovanou po Altierovi Spinellim rozsvítilo neonové srdce, které připomíná  první výročí úmrtí bývalého československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Dílo výtvarníka Jiřího Davida symbolizuje srdce, které Václav Havel připojoval ke svému podpisu. Poprvé bylo instalováno koncem roku 2002 na Pražském hradě u příležitosti vypršení Havlova prezidentského mandátu. 


Záštitu nad instalací srdce převzal místopředseda Evropského parlamentu  Oldřich Vlasák ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů. Při včerejším rozsvícení srdce řekl: "Václav Havel je pro mě osobně symbolem boje za svobodu a demokracii, boje proti totalitě, boje proti komunismu. Díky perestrojce a uvolnění režimu v tehdejším Sovětském svazu reprezentované Gorbačovem a obdobným politickým změnám v okolních státech se i díky Havlovi Česká republika vrátila do Evropy. V tomto ohledu je Havel zcela jistě osobností evropského, resp. světového formátu, protože přispěl ke konci studené války a zboření zdi mezi východem a západem Evropy."


Srdce bude nad Evropským parlamentem zářit do konce ledna 2013.