Sdílet tuto stránku: 

Zvětšit obrázek: infografika o víceletém finančním rámci 
infografika o víceletém finančním rámci        
Jak vypadá výdajová stránka dlouhodobého rozpočtu EU? 

19. listopadu Evropský parlament schválil dlouhodobý rozpočet EU na léta 2014-2020. Hospodářská krize a tlak na národní rozpočty vyústily v to, že poprvé v historii EU je na nový 7letý finanční rámec vyhrazeno méně peněz, než na ten předchozí. Vyjednavači Evropského parlamentu ve svých jednáních s Radou a Komisí tvrdě tlačili na to, aby bylo zajištěno co nejlepší využití i toho posledního eura. Co se bude financovat z prostředků EU v příštích 7 letech? Podívejte se na naši infografiku.

Vzhledem k tomu, že je k dispozici méně finančních prostředků, je co nejvyšší multiplikační efekt každého vydaného eura důležitější než kdy jindy. 94 % rozpočtu EU je investováno v členských zemích EU tak, aby přineslo užitek jejich byznysu i obyvatelům.


Evropský parlament zajistil dohodu, která umožňuje převést nevyužité finanční prostředky do následujícího roku nebo do jiné rozpočtové oblasti. V roce 2016 dojde k přezkumu rozpočtu, což dá příštímu Parlamentu, jehož funkční období začne po volbách v roce 2014, možnost vyjádřit se k případné revizi rozpočtu.


Členské státy se také dohodly na zřízení pracovní skupiny, která by měla hledat cesty, jak modernizovat zdroje rozpočtových příjmů tak, aby rozpočet EU nebyl v takové míře závislý na příspěvcích členských států.


Úterní hlasování bylo posledním krokem Evropského parlamentu na dlouhé cestě ke kompromisu ohledně financování politik Evropské unie. O tom, jak jednání probíhala, se můžete dočíst v našem speciálu. Odkaz najdete napravo od článku.