Sdílet tuto stránku: 

Tento týden na plenárním zasedání poslanci schválili zjednodušení uznávání úředních dokumentů v jiné členské zemi EU, tresty pro manipulátory finanční trhů, a požadovali unijní plán pro boj proti homofobii a pro zajištění práv LGBTI osob. Italský prezident Giorgio Napolitano ve svém projevu k Evropskému parlamentu varoval před nebezpečím nacionalismu.

Ve středu Evropský parlament s poctami přivítal italského prezidenta. Giorgio Napolitano ve svém projevu k poslancům připomněl Evropanům, že je třeba „bojovat proti národnímu egoismu a anachronickému konzervatismu.“


K vytvoření plánu EU na ochranu základních práv leseb, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálních osob (LGBTI) vyzývá úterní usnesení poslanců. Podle celounijního výzkumu z roku 2013 pociťuje 47 % LGBTI osob diskriminaci.


EU a její členské země by podle čtvrtečního usnesení Evropského parlamentu měly uvalit sankce na cestování pro ty, kteří jsou osobně zodpovědní za zabíjení protestujících na Ukrajině, a zmrazit jejich majetek v EU. V jiném usnesení poslanci kritizovali Rusko za vyvíjení hospodářského a politického tlaku na východní sousedy EU.


Stěhování a podnikání v jiné zemi v rámci EU by mělo být administrativně jednodušší. Poslanci v úterý schválili nová pravidla stanovující standardní formuláře potvrzující narození, úmrtí, manželství, registrované partnerství, právní postavení či zastupování firem, jméno, státní příslušnost a další. Ty sníží nebo odstraní nutnost úředních překladů a ověřených kopií.


Bankéře, kteří se snaží manipulovat finanční trhy, čeká v celé EU několikaleté odnětí svobody. Navržená pravidla, kterým dal Parlament v úterý zelenou, by měla vést k obnovení důvěry ve finanční trhy v EU a poskytnou lepší ochranu investorům.


Náklady selhání bank by neměly padat na bedra daňových poplatníků, uvádí čtvrteční usnesení, týkající se právě probíhajících jednání s vládami členských zemí o vytvoření skutečné bankovní unie.


Ve středu Parlament podpořil nová pravidla posilující práva cestujících v letecké dopravě a zajišťující jim spravedlivou náhradu v případě, že uvíznou na letišti. Pouze 2% cestujících, kteří si v EU podají stížnost, nakonec získají náhradu.


Pro poskytovatele online hudby bude jednodušší získat licence pro šíření hudby po celé EU. Nová pravidla, která poslanci schválili v úterý, by také měla stimulovat rozvoj služeb v oblasti hudby poskytovaných online, a zajistit lepší ochranu práv umělců.


Sezónní pracovníci ze třetích zemí budou mít nárok na lepší pracovní a životní podmínky. Postarají se o to pravidla, kterým dal ve středu zelenou Evropský parlament. Na sezónní práce přichází do EU každoročně přes 100 tisíc pracovníků ze zemí mimo EU.


Ve čtvrtek poslanci schválili revidované partnerství mezi Grónskem, Dánskem a EU pro udržitelné využívání přírodních zdrojů a ochranu křehkého arktického ekosystému. Schválili i nařízení, podle kterého se v rámci obchodu s diamanty Grónsko považuje za součást EU.