Sdílet tuto stránku: 

Druhé únorové plenární zasedání se zaměřilo mj. na situaci na Ukrajině pro svržení prezidenta Janukovyče, opatření ke snížení emisí CO2 z nových automobilů, a způsob, jak odradit mladé lidi od kouření. Slavnostní projev k poslancům přednesl český prezident Miloš Zeman.

Plenární zasedání bylo v pondělí odpoledne zahájeno minutou ticha k uctění památky obětí násilných represí na Ukrajině.


Fond evropské pomoci nejchudším osobám bude po souhlasu Evropského parlamentu ze svého rozpočtu 3,5 miliardy eur v letech 2014-2020 poskytovat potraviny a základní materiální pomoc nejpotřebnějším obyvatelům EU.


Členské země EU by měly snížit poptávku po prostituci tím, že nebudou trestat prostitutky, ale jejich klienty, řekl Evropský parlament v nezávazném prohlášení.


Dohoda o tabákové směrnici, kterou přijali poslanci, požaduje, aby zdravotní varování pokrývalo 65 % povrchu cigaretových krabiček. E-cigarety budou regulovány jako léčivé prostředky v případě, že jejich výrobce bude tvrdit, že mají léčivé nebo preventivní účinky, jinak budou podléhat stejných pravidlům jako tabákové výrobky.


Evropský parlament schválil také směrnici a nařízení požadující, aby všechny nové modely osobních automobilů a lehkých dodávek byly od října 2015 vybaveny systémem eCall, který v případě nehody sám automaticky přivolá záchranné služby.


Do roku 2020 by se průměrné emise CO2 z nových automobilů každého výrobce měly snížit na 95 g/km, stanoví pravidla schválená poslanci.


Schválena byla i pravidla, která pro vnitrostátní orgány zjednoduší zmrazování a konfiskaci majetku získaného trestnou činností.


Všechny webové stránky, které jsou spravovány subjekty veřejného sektoru, by podle právní úpravy přijaté Parlamentem měly být přístupné všem, včetně starších osob a zdravotně postižených. Více než 167 milionů občanů EU má problémy s přístupem k veřejným webovým stránkám při využívání veřejných služeb online (vyplňování daňových přiznání, různé přihlášky, apod.).


Nelegální migranty, kteří se do EU dostanou přes Turecko, by si mělo Turecko v rámci dohody s EU přebírat zpět. Dohodu podepsanou oběma stranami v prosinci schválil i Evropský parlament.


Podle nových pravidel, která mají zlepšit konkurenci na železnicích, by noví a malí operátoři měli získat lepší přístup k železniční infrastruktuře, a mělo by se zjednodušit složité povolovací řízení pro vpouštění vlaků na trať.