Méně igelitek - čistší životní prostředí 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Gábor Szellő: V dnešní době 

Odhozené plastové nákupní tašky představují pro životní prostředí a zejména pro vodu a vodní ekosystémy velké nebezpečí. Evropský parlament během posledního plenárního zasedání schválil návrh na omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek na polovinu do roku 2017 a o 80 % do roku 2019, ve srovnání s rokem 2010. Téma plastových tašek připomnělo i dubnové kolo naší soutěže o hostujícího fotografa. Vítězný snímek ilustruje náš článek s podrobnostmi o novém přístupu k nákupním "igelitkám".

Rozsah problému


V roce 2010 přišlo podle odhadů parlamentního oddělení pro výzkum na trh skoro 200 plastových tašek na občana EU.


Nová pravidla


Vedle snížení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek schválený návrh požaduje i povinné placení za plastové nákupní tašky v potravinářském odvětví a doporučení platit za tašky i v ostatních odvětvích. Poplatky za tašky, které jsou biologicky rozložitelné a kompostovatelné, by bylo možné snížit.


Lehké plastové tašky používané na balení nebalených potravin by měly být do roku 2019 postupně nahrazeny taškami z recyklovaného papíru nebo biologicky rozložitelnými a kompostovatelnými taškami.


"Poslanci dnešním hlasováním výrazně posílili navrhované právní předpisy EU, jejichž cílem je omezit využívání plastových tašek a odpad, který způsobují. Mělo by se tak stát zejména pomocí závazných evropských redukčních cílů a požadavku, aby se za plastové tašky platilo. Jak dokázaly země, které jsou v této oblasti napřed, výrazného snížení spotřeby těchto tašek lze snadno dosáhnout prostřednictvím ucelené politiky," uvedla po hlasování v plénu, které proběhlo 16. dubna, parlamentní zpravodajka, dánská poslankyně ze skupiny Zelených Margrete Auken.


O fotografii


Tento článek je ilustrován fotografií s názvem "V dnešní době", která zvítězila v dubnovém kole soutěže o hostujícího fotografa. Autor snímku, maďarský fotograf na volné noze Gábor Szellő, fotí většinou pouliční záběry, portréty a krajiny. Jeho práce si můžete prohlédnout ve fotogalerii, na kterou odkazujeme v pravém sloupci.


Soutěž o hostujícího fotografa


Novým tématem je "Na cestě k volbám – volební den". Své snímky, kterých tentokrát může být až pět od každého autora, můžete posílat do neděle 25. května. Podrobnější informace najdete zde.