Sacharovova cena: lidskoprávní ocenění Parlamentu získaly Nádija Murad & Lamjá Hadží Bašár 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Zleva do prava: Nádija Murad & Lamjá Hadží Bašár ©AP Images/ European Union-EP & ©Enric Vives-Rubio/Público 

Dvě jezídské dívky, Nádija Murad & Lamjá Hadží Bašár, které přežily násilí ze strany Islámského státu a staly se hlasem obětí sexuálního zotročování a také genocidy svého národa na území Iráku, získaly společně letošní ocenění Sacharovovou cenou za svobodu myšlení. Ve čtvrtek 27. října to na plénu oznámil předseda Parlamentu poté, co tak rozhodli spolu s ním předsedové politických skupin EP. Slavnostní předání ceny se bude konat 13.12. na štrasburské plenárce.

Udělením ceny Nádije Murad a Lamje Hadží Bašár „vyjadřujeme, že jejich zápas nebyl marný a že jsme připraveni ho podpořit a bojovat proti utrpení a ukrutnostem páchaným takzvaným Islámským státem, kterým je ještě stále vystaveno příliš mnoho lidí,” vysvětlil Martin Schulz význam a poselství volby letošních laureátek. „Podařilo se jim uniknout, uprchnout do Evropy a nalézt zde útočiště,“ dodal při dnešním projevu na plénu Evropského parlamentu.

Nádija Murad a Lamjá Hadží Bašár

Nádija Murad Básí Táhá a Lamjá Hadží Bašár přežily sexuální zotročení takzvaným Islámským státem (IS) a staly se hlasem obětí sexuálního násilí ze strany IS. Zároveň veřejně vystupují jménem jezídské komunity v Iráku, náboženské menšiny, na níž IS páchá genocidu.

Obě dívky pocházejí z vesnice Kóčó u města Sindžár v Iráku, kde 3. srpna 2014 bojovníci Islamského státu vyvraždili všechny muže. Mladé ženy a dívky včetně Lamji, Nádiji a jejich sester byly uneseny, prodány a zneužívány jako sexuální otrokyně; starší ženy byly rovnou zavražděny.

V listopadu 2014 se Nádije Murad podařilo uprchnout s pomocí rodiny ze sousedství, která ji tajně vyvedla z oblasti ovládané IS, a ona se tak mohla dostat do uprchlického tábora v severním Iráku a poté do Německa. O rok později, v prosinci 2015, na historicky prvním zasedání Rady bezpečnosti OSN týkajícím se obchodu s lidmi, pronesla Murad velmi působivý projev o svých zkušenostech. V září 2016 se stala první vyslankyní dobré vůle pro důstojnost obětí obchodu s lidmi Úřadu OSN proti drogám a kriminalitě. V rámci této funkce se účastní celosvětových i lokálních iniciativ na zvyšování povědomí o těžkém údělu obětí obchodu s lidmi. V říjnu 2016 jí Rada Evropy udělila cenu Václava Havla za lidská práva.

Lamjá Hadží Bašár se o útěk pokusila několikrát, než se jí to v dubnu za pomoci její rodiny, která podplatila místní převaděče, konečně podařilo. Když prchala před ozbrojenci IS přes kurdskou hranici na území kontrolované iráckou vládou, zahynuly při výbuchu miny dvě dívky, které ji doprovázely. Ona sama utrpěla zranění a téměř oslepla. I tak se jí naštěstí podařilo uniknout, načež byla přepravena do Německa, kde se jí dostalo lékařské péče a shledala se se svými přeživšími sourozenci. Od svého zotavení Lamjá Bašár šíří povědomí o těžkém osudu jezídské komunity a pomáhá zotročeným ženám a dětem, které se staly oběťmi zvěrstev páchaných Islámským státem.

Návrh na jejich ocenění původně předložily politické kluby sociálních demokratů a liberálů. O dalších nominovaných kandidátech, Canu Dündarovi a Mustafovi Džemilevovi, si přečtěte zde.

Sacharovova cena: Jak to funguje?

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení každoročně uděluje Evropský parlament a její součástí je finanční cena v hodnotě 50 000 eur. Od roku 1988  je udílena jednotlivcům a organizacím, kteří obhajují lidská práva a základní svobody. Minulý rok Sacharovovu cenu získal Ráif Badawí.

Nominace na Sacharovovu cenu mohou předkládat politické skupiny nebo alespoň 40 poslanců Evropského parlamentu. Na základě těchto nominací hlasuje výbor pro zahraniční věci a rozvojový výbor o užším seznamu sestávajícím z tří finalistů. Konference předsedů složená z předsedy EP a předsedů politických skupin posléze zvolí vítěze.


Infografický průvodce procesem výběru laureáta Sacharovovy ceny