Získejte nový pohled na věc: navštivte Dům evropských dějin 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

6. května se pro veřejnost otevírá nové muzeum, které se snaží zprostředkovat dějiny našeho kontinentu celoevropským pohledem. Najdete ho v evropské čtvrti v Bruselu, je otevřené po celý týden a vstup je zdarma. Vedle průřezu moderními dějinami Evropy nabízí také expozici, která reflektuje význam a smysl integrování Evropy a vzniku Evropské unie.

V sobotu 6. května má být krásný jarní den, což se právě hodí, protože kolem Domu evropských dějin v Leopoldově parku budou probíhat různé akce v rámci slavnostního otevření muzea. Vše vypukne v jedenáct hodin dopoledne a na své si přijdou nejenom zájemci o historii, ale i rodiny s dětmi. Celý den budou různé workshopy, hry i hudební vystoupení. Muzeum bude poté otevřené sedm dní v týdnu, včetně pondělí, kdy mají běžná muzea zavřeno.

Výstavy Domu evropských dějin


Stálá expozice vás provede „mýtem Evropy“: jak se pojetí Evropy v dějinách vytvářelo a také měnilo včetně zeměpisného vymezení jejích hranic. Na výstavě si doslova projdete politickým, hospodářským, sociálním a kulturním vývojem v dějinách devatenáctého a dvacátého století, které vrcholí historií evropské integrace.

První dočasná výstava muzea je nazvána Setkávání. Jde po stopách „vaší Evropy“: na obrazovce si vytvoříte virtuální mapu různých míst na kontinentu i mimo něj, ke kterým máte nějaký vztah.


„Tento dům vychází z věcí, které nám jsou společné, z událostí, které jsme všichni sdíleli. Je to skutečně Dům evropských dějin, a navíc je to dům evropské identity a historické paměti,“ prohlásil o novém muzeu předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.