Budova Václava Havla: slavnostní otevření ve Štrasburku 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Ve středu 5. července byla předsedou EP Tajanim a Dagmar Havlovou slavnostně inaugurována nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku, která nese jméno Václava Havla.

Inaugurace budovy Václava Havla. Za bustou její autorka, sochařka Šeborová, Dagmar Havlová a Antonio Tajani 

Bývalý český prezident je ceněn jako obhájce lidských a občanských práv a Evropský parlament se proto rozhodl pojmenovat po něm svou novou budovu ve Štrasburku. Předseda Parlamentu Antonio Tajani při inauguračním proslovu vyzdvihl Havlovu “neochvějnou vizi svobody”, za kterou byl stíhán a vězněn.


“Jeho život a odhodlání bojovat za demokracii jsou pro nás inspirací a zavazují nás pokračovat (…) Je pro nás všechny ctí pojmenovat část Evropského parlamentu, srdce naší demokracie, po Václavu Havlovi, staviteli mostů a tvůrci naší společné identity,” prohlásil Antonio Tajani.

Inaugurace ve středu 5. července

Dagmar Havlová při slavnostním otevírání budovy připomněla, že V. Havel ve svém projevu v Evropském parlamentu v roce 1994 varoval, „aby Evropa v budoucnu neupadla do rukou nejrůznějších fanatiků, pošetilců a demagogů“, přičemž sám prohlásil: „Domnívám se, že politik může říkat pravdu a žít v souladu se svým svědomím. Já se o to alespoň snažím.“


Na inauguraci budovy „HAV“ promluvila také francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau. Zúčastnili se ho poslanci Evropského parlamentu, český velvyslanec při EU, starosta města Štrasburku a další hosté.

Havla zpřítomňuje busta, fotografie a tapiserie

Budovu zdobí několik uměleckých děl připomínajících Václava Havla: bronzová busta od sochařky Marie Šeborové umístěná před vchodem, fotografie Tomkiho Němce a v hlavní jednací místnosti visí tapiserie podle návrhu Petra Síse. Ta je mimořádným dílem: francouzští tkalci na ní pracovali tři měsíce a byla vytvořena v ateliéru Pinton v Aubussonu. Je na ní vyobrazena silueta Pražského hradu, nad níž letí postava tvořená hejnem bílých ptáků. Její větší obdobu znají cestující z terminálu 2 z pražského letiště Václava Havla.

Marie Šeborová, Petr Sís, i tkadlena Félicie Pinton se inaugurace zúčastnili stejně jako iniciátor vytvoření všech tří uměleckých děl, která byla Evropskému parlamentu darována, Bill Shipsey, zakladatel organizace Art for Amnesty, odnože Amnesty International.

Souvislosti

Budova byla postavena v roce 1955 pro Radu Evropy, která ji využívala do roku 2007. V roce 2012 ji zakoupil Evropský parlament a nechal ji kompletně renovovat. Rozhodnutí o tom, že bude pojmenována po Václavu Havlovi, přijalo Předsednictvo Parlamentu v polovině ledna 2012 na základě návrhu tehdejšího místopředsedy EP a českého poslance Libora Roučka. Větší část budovy bude využívat Evropský parlament, zhruba třetinu kanceláří Evropský veřejný ochránce práv.