Parlament udělil Sacharovovu cenu 2017 demokratické opozici ve Venezuele 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

©EP/AP Images/Ariana Cubillos 

Venezuelská demokratická opozice je letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Slavnostní předání ceny proběhne 13. prosince ve Štrasburku.

Demokratická opozice ve Venezuele: Národní shromáždění zastoupené Juliem Borgesem a všichni političtí vězni, které reprezentují Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos and Andrea González, byli vyhlášeni laureáty Sacharovovy ceny. Rozhodli o tom šéfové poslaneckých klubů EP spolu s předsedou Parlamentu Antoniem Tajanim (Konference předsedů) 26. října.

Při oznámení na plénu 26. října předseda Tajani řekl, že udělením ceny venezuelské demokratické opozici „stvrzujeme podporu demokraticky zvolenému Národnímu shromáždění Venezuely. Vyzýváme rovněž k nenásilnému přechodu k demokracii, po které Venezuelané zoufale volají."

„Oceňujeme nejenom statečný boj venezuelské demokratické opozice, ale Evropský parlament chce cenou také vyjádřit blízkost a úctu venezuelskému lidu: Všem těm, kdo byli neoprávněně uvězněni za vyjádření svého názoru, všem těm, kdo se snaží přežít navzdory brutálnímu režimu, všem rodinám, které truchlí, protože ztratily své blízké, kteří padli během měsíce trvajících demonstrací za svobodu," dodal předseda Parlamentu.


Demokratická opozice Venezuely


Venezuela prochází již několik let politickou krizí. Vládnoucí strana postupně omezovala právní stát a ústavní pořádek, až nakonec v březnu 2017 Nejvyšší soud zbavil demokraticky zvolené Národní shromáždění jeho legislativních pravomocí.

Ve stejné době přesáhl počet politických vězňů šesti set. Vyplývá to z nejnovější zprávy organizace Foro Penal Venezolano (Venezuelské trestněprávní fórum), významné venezuelské lidskoprávní organizace poskytující bezplatně právní pomoc osobám s omezenými ekonomickými zdroji, které jsou svévolně zadržovány či se staly obětí mučení nebo násilí při protestních akcích. Mezi politickými vězni jsou význační představitelé opozice Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea Gonzálezová.

Čelný představitel venezuelské opozice Leopoldo López strávil více než tři roky ve vazbě, než mu byl letos v červenci trest dočasně zmírněn na domácí vězení. V srpnu však byl znovu uvězněn. Další přední opoziční politik a bývalý starosta Caracasu Antonio Ledesma je v domácím vězení už od roku 2015 a uvězněni jsou i jeho kolegové Alfredo Ramos a Daniel Ceballos, kteří byli starosty Iribarrenu a San Cristobalu, stejně jako studentský aktivista Lorent Saleh. Mezi politickými vězni jsou i dva španělští občané Andrea Gonzálezová a Yon Goicoechea.

Od počátku roku bylo více než 130 disidentů zavražděno a více než 500 protiprávně uvězněno.

Postup výběru vítěze Sacharovovy ceny 

Předávání cen


Cena v hodnotě 50 000 eur bude slavnostně předána na plénu ve Štrasburku 13. prosince 2017.


Finalisté


Demokratická opozice ve Venezuely byla jedním ze tří finalistů Sacharovovy ceny 2017. Další finalisté byli Aura Lolita Chavez Ixcaquic a Dawit Isaak, více si o nich můžete přečíst zde.


O Sacharovově ceně


Cenu za svobodu myšlení pojmenovanou na počest sovětského disidenta Andreje Sacharova uděluje Evropský parlament každoročně. Poprvé se tak stalo v roce 1988 a je udílena jednotlivcům a organizacím, kteří obhajují lidská práva a základní svobody. Minulý rok Sacharovovu cenu získaly Nádija Murad a Lamjá Hadží Bašár.