Protagonistka oceněného filmu LUX 2017: „Cena je jako omluva starším generacím a zároveň je to film o dospívání“ 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Film Sámská krev získal letošní cenu LUX od EP. Přinášíme rozhovor s herečkou, která ztvárnila sámskou dívku a její boj proti předsudkům a diskriminaci, aby dosáhla cíle stát se učitelkou.

Severní Švédsko třicátých let, oblast kde žije původní obyvatelstvo Sámové, pejorativně nazývané Laponci, je scenérií většiny záběrů strhující prvotiny režisérky Amandy Kernell. Elle Marja, která se zde narodí v rodině chovající soby, chce ale jinou budoucnost: studovat v Uppsale a stát se učitelkou. Segregovaný systém vzdělávání jí to neumožňuje, takže musí tvrdě bojovat, aby institucionalizovanou diskriminaci překonala.

 

„Nechci žít jako zvíře v rezervaci,“ prohlásí Elle Marja ve filmové scéně, kdy opouští svou rodinu. „Ta myšlenka opustit sámské společenství a naše tradice, opustit moji sestru je pro mě nepředstavitelná. Nikdy bych to nebyla schopná udělat.“ zhodnotila Lene Cecilia Sparrok, která Elle Marju ztvárnila, tíži volby, kterou její hrdinka musela na sebe vzít, aby pronikla mezi blonďaté vysoké Švédy většinové populace.

 

Když sestry Lene Cecilia a Mia Erika Sparrok přebíraly 14. listopadu na plénu ve Štrasburku filmovou cenu LUX, připomněla Lene také její politický význam: „Dostat tuto cenu je jako náprava a náhrada, kterou přijímám ve jménu starších generací Sámů, se kterými bylo zacházeno jako s méněcennými a méně inteligentními.“

 

Jaké bylo natáčet tento film pro jeho protagonistky, které nejsou herečky? Jak ho interpretují a jaké mají další plány, můžete zjistit ze záznamu rozhovoru na Facebook stránce Evropského parlamentu. Slavnostní den věnovaný filmové ceně LUX také zprostředkováváme na Instagramu.


Váš vítěz ceny LUX

Ačkoliv o oficiálním vítězi už rozhodli poslanci, příběh má ještě pokračování: Sámská krev a dva další filmy z finálního výběru - Western od Valesky Grisebach a 120 tepů za minutu Robina Campilla - se promítají po celé Evropě krom jiného v rámci Filmových dní LUX. Seznam těchto bezplatných projekcí můžete najít zde. V Česku probíhají v brněnském kině Scala od 7. do 9. prosince.

Po zhlédnutí můžete dát hlas svému favoritu. Tím získáváte šanci jet na příští mezinárodní filmový festival v Karlových Varech a osobně tam vyhlásit cenu publika.


Podpora angažované evropské kinematografii

„Cena LUX je podporou šíření našich základních hodnot jako tolerance, solidarita a ochrana rozmanitosti. Vyzdvihuje evropské občanství a právo na svobodu projevu. Jsem přesvědčen, že filmová cena LUX je silným signálem na ochranu evropské identity a kultury,“ prohlásil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani při předávání ceny na plénu 14. listopadu 2017.

Za posledních jedenáct let, co je cena LUX udělována, tak Parlament pomohl distribuci víc než stovky evropských filmů. Je to mimo jiné díky tomu, že platí náklady na otitulkování tří finalistů do všech oficiálních jazyků EU. Vítěz je navíc adaptován pro nevidomé a neslyšící a dostane podporu pro svou mezinárodní propagaci.