Hlavní výsledky plenárky: filmová cena LUX, Paradise Papers, pravidla pro nákup přes internet 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Cena LUX pro film Sámská krev, apel proti daňovým podvodům v souvislosti se skandálem Paradise Papers a zlepšení ochrany zákazníků nakupujících online byly mezi výsledky schůze pléna.

Film Sámská krev, příběh o dospívání i boji s předsudky a institucionalizovanou diskriminací vůči původnímu obyvatelstvu severního Švédska, získal filmovou cenu LUX pro rok 2017. Vítěz byl slavnostně vyhlášen 14. listopadu ve Štrasburku. Přečtěte si více v našem rozhovoru s hlavní herečkou Lene Cecilií Sparrok.

Nová pravidla pro nakupování online by měla zákazníky lépe ochránit před podvody a potlačit porušování pravidel při přeshraničních transakcích. V úterý schválil Parlament opatření, která zajistí rychlejší identifikaci a zadržení podvodníků, významně se na nich podílela česká poslankyně Olga Sehnalová jako zpravodajka.

 

Paradise Papers jsou poslední uniklé dokumenty, které ukazují, jak se jednotlivci a mezinárodní společnosti snaží skrýt skutečnou hodnotu svého majetku a snížit daňové povinnosti na minimum. Parlament o kauze diskutoval v úterý. Všechny členské státy by dle poslanců měly jednoznačně zasáhnout proti daňovým únikům. Stanoviska jménem politických klubů formulovali ve dvou případech čeští poslanci - za lidovce Luděk Niedermayer a za liberály Petr Ježek, který je spoluautorem závěrečné zprávy výboru vyšetřujícího Panama Papers.


V polovině týdne měl na plénu projev slovenský prezident Andrej Kiska. Zdůraznil význam ambicióznější zahraniční a bezpečnostní politiky EU a boj proti šíření dezinformací a falešných zpráv.


Rovněž ve středu poslanci hlasovali o nových antidumpingových pravidlech na ochranu pracovních míst a průmyslu v EU. Je to poprvé, co se obchodní partneři a producenti ze třetích zemí dovážející své výrobky na území EU mají zavázat k uplatňování mezinárodních pracovněprávních a environmentálních standardů.

Asistenční systémy pro řidiče jako automatické brzdy, které rozpoznají chodce, nebo chytré usměrnění rychlosti by měly být povinnou součástí všech nových aut, doporučují poslanci v usnesení přijatém v úterý.


Po intenzivní středeční debatě poslanci došli k závěru, že jsou v Polsku ohrožené základní evropské hodnoty, a měl by být aktivován článek 7 Smlouvy o EU, v zájmu ochrany právního státu a demokracie v zemi.


Parlament středečním usnesením požádal, aby Evropská komise začala monitorovat funkčnost právního státu na Maltě. Poslancům vadí nedostatečný boj proti praní špinavých peněz a korupci i sporné udělování občanství EU.


Plénum vyzdvihlo pokrok Ukrajiny, Gruzie a Moldávie v reformách a poslanci ho chtějí ocenit a zároveň posílit proevropské směřování těchto zemí. Ve středu přijali návrhy, jak pokračovat v tlaku na Rusko a vytvořit „Východní partnerství Plus“.


Ve čtvrtek poslanci přijali mandát pro vyjednávání s vládami členských států EU o reformě azylového systému, který by měl zajistit, aby se všechny unijní státy spravedlivě podílely na přijímání žadatelů o azyl.

 

Poslanci zdůrazňují, že je potřeba posílit transparentnost všech evropských institucí a vyzdvihují významnou roli ombudsmanky v této věci. Ve čtvrtek schválili zprávu o činnosti ombudsmanky za rok 2016.