Rejstřík transparentnosti - kdo lobbuje v evropských institucích (infografika) 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Evropské instituce brzy zahájí jednání o modernizaci rejstříku transparentnosti, v němž lze najít informace o lobbistech, kteří je kontaktují. Parlament chce větší otevřenost.

Co prozradí rejstřík transparentnosti 

Evropský parlament, Komise a Rada se dohodly, že začátkem roku 2018 začnou pracovat na společných pravidlech, která by zpřehlednila aktivity těch, kdo na unijní úrovni lobbují.

 

Od roku 2011 Parlament a Komise vedou společný Rejstřík transparentnosti. Nahradil původní dva oddělené, ten parlamentní vznikl již v roce 1995. Rada měla od roku 2014 roli pozorovatele a předpokládá se, že po nové dohodě se již také zapojí.

 

Kdo kontaktuje unijní instituce

 

Rejstřík transparentnosti slouží k tomu, aby ti, kteří zastupují určité zájmy vůči evropským institucím, dali veřejně najevo své záměry a představili své pole působnosti. Registrace je v současnosti dobrovolná. Povinně se vyžaduje pouze v některých případech - registrovat se například musíte tehdy, pokud chcete vystoupit během veřejného slyšení ve výborech Evropského parlamentu.

 

Naše infografika ukazuje, že počet registrací rok od roku roste. Momentálně je zaregistrovaných přes 11 000 organizací, které zaměstnávají více než 80 000 lidí. Jsou mezi nimi nevládky, obchodní sdružení, firmy, odborové svazy a konzultanti. Zaměření a velikost organizací je velmi pestrá a skoro pětina všech registrovaných má hlavní sídlo v Belgii.

 

Regulace lobbování v členských státech EU se liší a pouze sedm z nich (Francie, Irsko, Litva, Rakousko, Polsko, Slovinsko a Spojené království) má tuto problematiku ošetřenu legislativně.

Různá regulace lobbování v zemích EU 

Parlament chce větší otevřenost

 

Parlament přijal mandát pro nadcházející jednání s Komisí a Radou a bude se snažit posílit a vylepšit zodpovědnost evropských institucí a zároveň zajistit transparentnost rozhodování v EU.

 

„Budoucí vyjednávání by se měla nést v duchu otevřené politiky Parlamentu,“ komentovala mandát po jeho odsouhlasení šéfy politických skupin EP francouzská sociální demokratka Sylvie Guillaume, jedna z vyjednavaček na straně Parlamentu.

 

 „Parlament hrál v debatě o transparentnosti vždy prim. Nyní je načase, aby všechny evropské instituce sjednotily svůj přístup,“ dodala druhá vyjednavačka, polská křesťanská demokratka Danuta Hübner.