Spokojenost s členstvím v EU nejvyšší za posledních 35 let, ukázal průzkum Eurobarometr. 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

67% občanů EU má za to, že jejich země má z členství v EU prospěch, což je nejvyšší počet od roku 1983. Pro Česko je členství v Unii celkově prospěšné podle 62 % Čechů.

Podle průzkumu, jehož výsledky publikujeme přesně rok před evropskými volbami, si dva ze tří Evropanů myslí, že jejich země měla prospěch z toho, že je členem EU. 60 % Evropanů pak hodnotí členství jejich země v EU jako dobrou věc.

 

Češi v prvním bodě souzní s celoevropským výsledkem: 62 % hodnotí, že Česká republika má z členství v EU prospěch. To je o šest procentních bodů víc než minulý rok na podzim. V obecném hodnocení jsme ale skeptičtější: jako „dobrou věc“ vidí členství v EU jen 34 % českých respondentů; neutrálně se k ní staví 46 % Čechů a Češek.


„Příští evropské volby budou bezpochyby bojem, a to nejen mezi tradičními stranami pravice, levice a politického středu, ale také mezi těmi, kdo věří v přínosy pokračující spolupráce a integrace na úrovni EU a těmi, kdo by zvrátili, čeho se dosáhlo za posledních sedmdesát let,“ komentoval při zveřejnění výsledků Eurobarometru předseda EP Antonio Tajani. Zdůraznil, že je zásadní Evropanům na konkrétních příkladech ukazovat, že Evropská unie se je snaží chránit a že má část zásluhy na jejich dobrém životě.


Volby a volební kampaň


Co motivuje Evropany, aby šli k volbám? Jaká témata budou pro ně v kampani důležitá? Na tyto a další otázky hledal průzkum také odpověď. Detaily podle jednotlivých bodů a zemí najdete v odkazech pod článkem.

 

  • Polovina Evropanů se o evropské volby zajímá (v Česku 21 %) a zhruba třetina Evropanů a obdobný počet Čechů ví, kdy se budou konat. Bude to 23. - 26. května 2019. V ČR se budou v souladu se zákonem o volbách konat v pátek 24. a sobotu 25. května, ačkoliv formálně tento termín ještě musí vyhlásit prezident republiky.

  • Průzkum naznačuje, že proces výběru tzv. „Spitzenkandidátů“ zvýší pravděpodobnost, že lidé půjdou volit. Umožňuje jim ovlivnit, kdo se stane příštím předsedou Evropské komise. 63 % Evropanů má za to, že to přináší více transparentnosti, ale téměř tři čtvrtiny všech občanů EU a dvě třetiny Čechů chtějí, aby tento výběr doprovázela skutečná debata o evropských otázkách a směřování EU.

  • Kampaň by se měla podle Evropanů točit kolem těchto témat vnímaných jako zásadní pro EU: boj s terorismem (49%), boj s nezaměstnaností mládeže (48 %), přistěhovalectví (45 %) a hospodářství a jeho růst (42 %). Češi považují za nejdůležitější otázku bezpečnosti - v průzkumu uvedli coby stěžejní témata: boj s terorismem (55 %), přistěhovalectví (53 %), ochranu vnějších hranic EU (51 %) a bezpečnostní a obrannou politiku EU (39 %).

Průzkum Eurobarometru vychází z osobních rozhovorů s 27 601 Evropany ve věku 15 a více let ve všech 28 členských státech v období od 11. do 22. dubna 2018.