Na nadcházející plenárce: migrace, bezpečnost hranic, copyright, mezinárodní kamionová doprava 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Poslanci mimo jiné projednají výsledky summitu lídrů EU, budou hlasovat o pravidlech pro mezinárodní kamionovou dopravu a rozhodovat o mandátu pro jednání o copyrightu.

Závěry Evropské rady

Výsledky summitu EU z 28. a 29. června, na kterém by se lídři členských států měli posunout blíže k dohodě na nové společné migrační a azylové politice EU, budou v úterý předmětem plenární rozpravy poslanců s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Dalšími tématy budou brexit, společná obrana a dlouhodobý rozpočet Unie.


Autorské právo

Záměr Výboru pro právní záležitosti zahájit jednání s členskými státy (Radou) o konečném znění legislativy upravující předpisy EU v oblasti autorského práva bude v pondělí 2. července oficiálně oznámen na plénu EP. Poslanci mohou proti tomuto rozhodnutí vznést námitku a pokud tak učiní do úterního večera 10 % z nich (76 poslanců) bude o přijetí či odmítnutí jednacího mandátu EP rozhodovat celé plénum ve čtvrtek.


Polský premiér Morawiecki

Předseda vlády Polské republiky Mateusz Morawiecki se ve středu ráno jako v pořadí osmý lídr členského státu EU zapojí do diskuze s poslanci o budoucnosti Unie. Rozpravy se zúčastní i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.


Zřízení prvního fondu na financování evropského obranného průmyslu

Poslanci by měli posvětit zřízení prvního programu EU, který podpoří inovace v evropském obranném průmyslu.


Bezpečnost vnějších hranic

Občané třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost EU, budou před vycestováním do Unie muset požádat o autorizaci vstupu. Tahle povinnost jim vznikne na základě nových předpisů, o kterých budou poslanci diskutovat ve středu a hlasovat ve čtvrtek. Cestujícím, kteří by mohli představovat bezpečnostní či epidemiologické riziko, případně u kterých hrozí nelegální imigrace, může být vstup zamítnut.


Pravidla pro silniční nákladní dopravu v EU

Poslanci budou ve středu hlasovat o jednací pozici EP k navrhované novelizaci předpisů vztahujících se na silniční nákladní dopravu, které kromě jiného  upravují vysílání a dobu odpočinku řidičů. Nová legislativa by měla zajistit spravedlivější konkurenci a zabránit nezákonným praktikám.

 

Předsednictví v Radě EU

Rakouský kancléř Sebastian Kurz probere s poslanci v úterý ráno program na příští pololetí, kdy bude jeho země předsedat Radě EU.