Stav Evropské unie: čas zhodnotit, jak daleko jsme došli 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Jak daleko jsme v EU došli a co je ještě před námi? Debata o stavu Unie bude právě o tom. Na plénu Parlamentu s šéfem Komise Junckerem ve středu 12. září.

SOTEU 2018 začne 12.9. v 9:00 

Výroční debata o stavu Unie SOTEU: Jak ji sledovat a jak se zapojit.

SOTEU
Jak si vedla Evropská komise jakožto unijní exekutiva v uplynulém roce? Kam se má EU nadále ubírat? Výroční debata o stavu Unie (z angličtiny zkratka SOTEU) je letos obzvlášť důležitá, protože stávající Komise i Parlament vstupují do finiše svého funkčního období. Cílová rovinka budou evropské volby 23. - 26. května 2019 (v Česku 24. - 25.5.) Horizont debaty SOTEU je zároveň delší, protože předznamenává i priority dalšího pětiletého funkčního období.


Jak a o čem to bude
Debatu SOTEU zahájí projev předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera, na nějž budou reagovat poslanci. V hodnocení uplynulého roku se vrátí k tématům jako obrana, bezpečnost, migrace, mezinárodní obchod, sociální spravedlnost, unijní rozpočet a další. Co konkrétně Parlament očekává, viz tisková zpráva ze SOTEU 2017.


Sledujte naživo
Online můžete debatu sledovat i tlumočenou do češtiny na portálu EP nebo satelitního přenosu Ebs. Parlamentní audiovizuální servis také připraví materiál, který můžete volně využít.


Zapojte se na sociálních sítích
Debatu na plénu budeme přenášet naživo na parlamentním Facebooku.
Komentáře a posty jednotlivých poslanců můžete sledovat všechny na jednom místě díky aplikace EP Newshub, nebo si můžete příspěvky filtrovat: například jenom na české poslankyně a poslance.
Na twitteru budeme přinášet aktuality ve 24 jazycích a s hashtagem #SOTEU můžete taky vstoupit do diskuse.

Role Parlamentu
Základním smyslem debaty SOTEU je posílit zodpovědnost Komise jakožto exekutivy vůči Parlamentu volenému přímo občany EU. Parlament také získal od posledních evropských voleb 2014 větší politický vliv díky tomu, že se prosadil koncept takzvaného vedoucího kandidáta (Spitzenkandidat). Výběr předsedy Evropské komise je tak propojen s výsledkem voleb do Evropského parlamentu.


Evropské volby 2019
Pokud vás zajímají informace o volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019, podívejte se na volební web. Můžete se do informační kampaně o konání voleb i sami zapojit.