Parlament v první půlce roku 2019: evropské volby, digitální daň či schválení brexitové dohody 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

V roce 2019 se obmění poslanci v Evropském parlamentu. Ještě před evropskými volbami budou současní poslanci řešit důležitá témata jako brexit, digitální daň či dohody o volném obchodu.

Evropské volby

Na konci května 2019 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Evropané vyberou 705 poslanců na další pětileté funkční období, na jehož počátku rozhodne nový Parlament spolu s Radou o novém předsedovi Evropské komise.

Brexit


Podle předpokladů by mělo v březnu 2019 opustit Unii Spojené království. V procesu brexitu hraje Parlament důležitou roli - musí schválit finální "rozvodovou" dohodu.


Digitální daň


Obří digitální firmy včetně Googlu, Applu a Facebooku by mohly v budoucnu čelit novému zdanění. O nových pravidlech EU, které by zavedla digitální daň, bude Parlament hlasovat v lednu. Unie chce docílit toho, aby tyto digitální firmy platily daně v zemi, kde vytvářejí zisky.


Budoucnost Evropy


I v roce 2019 bude pokračovat série rozprav s evropskými státníky o tom, jakou vizi mají pro budoucnost Evropy. Mezi první řečníky na plénu budou patřit španělský premiér Pedro Sanchez, finský premiér Juha Sipilä a italský premiér Giuseppe Conte.


Dlouhodobý rozpočet EU


Parlament již schválil své priority pro příští dlouhodobý rozpočet EU neboli víceletý finanční rámec pro roky 2021-2027. Poslanci rovněž vyzvali Radu, aby s Parlamentem zahájila jednání o konečné podobě rozpočtu. Pokud se nepodaří na rozpočtu dohodnout do evropských voleb v květnu 2019, hrozí evropským programům problémy s financováním, varují poslanci.


Povolování pesticidů


V lednu ukončí svoji činnost Zvláštní výbor EU pro povolování pesticidů (PEST) předložením závěrečné zprávy, v níž vyzve k nastavení nejvyšších možných standardů tak, aby byla zajištěna maximální ochrana lidí, zvířat a životního prostředí.


Dohody o volném obchodu


V březnu čeká Parlament projednání obchodních dohod se Singapurem a Mexikem. Singapur je jedním z klíčových obchodních partnerů EU, působí tam více než deset tisíc evropských firem. Dohoda o volném obchodu mezi EU a Singapurem odstraní téměř všechna cla a zjednoduší vzájemný obchod.


Strategická komunikace a obrana před propagandou


Poslanci připravují podněty, jak se může Evropa bránit proti propagandě třetích stran. Unie chce zvýšit mediální gramotnost občanů a zvýšit jejich povědomí a zároveň vyzdvihnout nezávislou a investigativní žurnalistiku.


Whistlebloweři

Parlament chce také pokračovat v práci na návrzích, které posílí ochranu oznamovatelů neboli whistleblowerů napříč státy EU. Na problém upozornilo hned několik skandálů z poslední doby jako Dieselgate, Luxleaks, Panama papers či Cambridge Analytica.