Sdílet tuto stránku: 

Co se stane po zvolení nového Parlamentu? Na poslance čeká zejména volba nové Evropské komise. Časovou osu celého procesu najdete v infografice.

V evropských volbách, které v zemích EU probíhají v rozmezí od čtvrtka 23. do neděle 26. května (v Česku 24. - 25.5.), Evropané vyberou 751 poslanců, kteří je budou příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Jedním z prvních úkolů poslanců bude volba nového předsedy Evropské komise a jeho týmu komisařů.

Při výběru nového šéfa Komise hraje EP zásadní roli. Po volbách navrhnou členské země (Evropská rada) kandidáta na tuto funkci, přičemž přihlédnou k výsledkům voleb do Evropského parlamentu. Předseda Evropské rady možného kandidáta konzultuje se zástupci Parlamentu.


Spitzenkandidát

Evropské politické strany vybraly své kandidáty na předsedu Komise. Parlament už v únoru 2018 zaujal stanovisko, že podpoří pouze takového šéfa EK, který prošel volbami jako vedoucí kandidát (takzvaný spitzenkandidat). Samotná volba nového předsedy Komise proběhne v červenci. Plénum se na něm musí shodnout většinou všech svých členů (nejméně 376 hlasů).

Následně členské státy vyberou ve spolupráci s novým šéfem Komise jednotlivé komisaře. Tyto kandidáty posoudí parlamentní výbory, které se zabývají oblastmi, za než odpovídá konkrétní komisař. Kompletní složení nové Komise na závěr ještě musí schválit plénum většinou odevzdaných hlasů.

Od voleb do Parlamentu k nové Komisi: infografika