Debata s kandidáty na předsedu Komise: Nico Cué (levice) 

 
 

Sdílet tuto stránku: 

Nico Cué je jedním z kandidátů na příštího předsedu Evropské komise. Debata kandidátů proběhne v Evropském parlamentu v Bruselu 15. května.

O kandidátovi

Jméno: Nico Cué

Evropská politická strana: Evropská levice (EL)

Národnost: Španělská

Věk: 62

Zaměstnání: Důchodce

2006 – 2019 Generální tajemník odborového svazu ocelářů FGBT (Fédération Générale du Travail de Belgique)

Jako ocelář začal pracovat ve svých dvaceti letech

O debatě

Politické strany navrhly před evropskými volbami své kandidáty na funkci předsedy Evropské komise. Vedoucí kandidát - nebo také z němčiny ‚Spitzenkandidat‘ - nominovaný Evropskou radou (hlavami států a předsedy vlád zemí EU), který získá většinu v Parlamentu, se stane novým šéfem Evropské komise.

Debata kandidátů, která proběhne v Parlamentu v Bruselu ve středu 15. května od 21 hodin, pomůže veřejnosti seznámit se s jejich postoji k důležitým otázkám.

Přestože některé evropské politické strany nominovaly více než jednoho vedoucího kandidáta, v televizní debatě je může zastupovat pouze jeden z nich.

Diskuzi budou moderovat tři novináři (Francouzska Emilie Tran Nguyen, Finka Annastiina Heikkilä a Němec Markus Preiss). Pořadí, v jakém budou kandidáti hovořit, bylo určeno losem.


Vedoucí kandidáti


Systém takzvaných spitzenkandidátů se poprvé použil v roce 2014, když tímto způsobem byl zvolen současný předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Strana Evropské levice nominovala dva spitzenkandidáty. Krom Cuého se o křeslo předsedkyně Komise uchází slovinská poslankyně Violeta Tomić, která je místopředsedkyní slovinské strany Levica.

Evropská levice je v Parlamentu zastoupena ve skupině Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL).

Nico Cué